Neugodan svrbež ušnog kanala događa se iz više razloga. Rješenja ovise o vrsti problema koji imate, ali nikako nije dobro bilo kakve predmete gurati u uši jer možete ozbiljno oštetiti unutarnje uho, a samim tim i sluh.
POGLEDAJTE VIDEO:
Neki od razloga uključuju:
Nakupljanje ušnog voska
Voskom vaše uho čisti mrtve stanice kože i prljavštinu, ali previše može uzrokovati svrbež. Guranje štapića za uši u uho gura vosak dublje unutra i može začepiti uho, ali i izazvati upalu ušnog kanala i uzrokovati svrbež. Vaši prsti također mogu izgrebati kožu unutar ušiju, što olakšava ulazak bakterija i izazivanje infekcije. Umjesto toga, probajte bezreceptne kapi za uši koje razgrađuju vosak. Ako to ne pomogne, posjetite liječnika koji posebnim alatom sigurno uklanja nakupljeni vosak.
Infekcije
Svrbež uha ponekad može biti znak infekcije uha. Uzrokuju ih bakterije i virusi, obično kada imate prehladu, gripu ili alergije. Jedna vrsta, plivačko uho, može se dogoditi kada vam voda ostane u uhu nakon plivanja. Liječe se kapima za uši ili antibioticima u slučaju bakterijske infekcije.
Kožne alergije
Koža unutar ušiju može svrbjeti zbog alergijske reakcije. Kozmetički proizvodi poput spreja za kosu ili šampona kao i proizvodi koji sadrže nikal, poput naušnica, mogu biti krivci. Plastika, guma ili metal, poput slušalica ili slušnog aparata, također mogu uzrokovati osip koji se naziva kontaktni dermatitis. Da biste osjetili olakšanje, morat ćete otkriti na što ste alergični i prestati ga koristiti. Do tada vam liječnik može propisati steroidnu kremu kako bi zaustavio vašu želju za češanjem.
Alergije na hranu
Ako imate peludnu groznicu ili alergiju na pelud, uši vas mogu svrbjeti kada jedete određeno voće, povrće ili orašaste plodove.
Ekcem ili psorijaza
Ako imate ova stanja kože, možda ste skloni svrbežu ušnih kanala. Ove probleme obično možete liječiti kapima za uši. U teškim slučajevima, možda ćete morati uzimati i steroidne tablete.
Suha koža
Koža u uhu može postati suha i svrbjeti zbog nedostatka voska u uhu. U tom slučaju, ukoliko koristite štapiće za uši, odmah prestanite s korištenjem. Ako je suhoća na vanjskom dijelu, mažite kremom, a ako je unutar uha, potrebne su vam kapi za uši, piše WebMd.