Njegov pariški spektakl hommage je izuzetnoj karijeri i svjetonazoru koji je baziran na raznolikosti, prihvaćanju i ravnopravnosti. Da, danas je poželjno imati takav iage, no 67-godišnji Jean Paul Gaultier odavno je na pistu poslao raznolike modele, ikone glamura, impresivne likove, superjunake, božanstvena bića i podržao ravnopravnost te time zaradio titulu autora ispred svog vremena. Kolekcija Visoke mode za ljeto 2020. bila je svojevrstan presjek njegove karijere.
Mnogi su kolege došli vidjeti njegov spektakl – bili su tu Nicolas Ghesquière koji je za Gaultiera neko vrijeme bio na praksi, Viktor Horsting i Rolf Snoeren, Isabel Marant, Christian Louboutin, Mary Katrantzou, Christian Lacroix, Dries Van Noten… a navodno da su vidjeli i Martina Margielu, dizajnera koji izbjegava medije, a koji je ujedno bio jedan od dizajnerovih asistenata u osamdesetima.
Osim teatralnosti, na pisti je u Parizu proslavio navy pruge, korzete, oklope, čipku, dekonstrukciju, traper u krinolini, skulpturalne jakne i… naravno, modele i likove svih dobi, veličina i varijanti.
Pistom je prošetalo oko 200 modela, svaki poseban na svoj način jer Gaultier je mega kreativan, njegova kreacija ističe osobnost čak i modela koji mu nose kreacije. Kad se sve skupa gleda odjednom, očit je taj kreativan izričaj nalik na modnu eksploziju.
Nakon posljednje revije istaknuo je:
- Iskreno rečeno, ovo je 10 puta više bordel nego moja prva revija. U tom trenutku sam pomislio da, ovo sve je previše, očistit ću to s vremenom. Ali, ništa nisam čistio, na kraju sam pustio sve i tako ostavio!
Naravno da je sve ostavio te nemali broj puta šokirao i pokazao svoju stilsku drskost. Moda i odijevanje komuniciraju razne društvene situacije i stavove, a pista je mjesto na kojemu je mnogo toga dopušteno.
Navy je od svih motiva Gaultieru omiljen. Te bretonske pruge, simbol njegove domovine, dizajner je tako dobro proanalizirao da bi se kroz godine mogla složiti neka muzejska kolekcija posvećena plavim i bijelim prugama. A i grudnjaci su mu oduvijek bili fetiš - špičasti koje je osmislio za Madonnu ušli su u povijest mode kao jedan od onih prepoznatljivih elemenata JPG dizajna. Koje je replicirao na niz, ponekad komičnih načina. Njegova super-žena kao da ima antene.
Od raznih krinolina, preko odijela i hlača do šljokice, njegovi su omiljeni motivi vidjeli sve. Upravo je korištenje nečega tako banalnog kao što su traper i pruge u kategoriji poput Visoke mode još jedna autorova karakteristika.
Uvijek je volio spajati krajnosti, jer inače, kako ćeš šokirati? Samo, kad se radi o majstoru njegova kalibra, sve je uokvireno u stil, ljepotu i bezvremenski chic.
U tome je Gaultier bio dosljedan, u analiziranju određenih krojeva, stilskih trenutaka, detalja i motiva, pa je njegov početak isti kao i kraj – uvijek je bio dramatičan. Najavio je da ga čekaju neki novi projekti u 68 godini, a to mu dobro leži jer on je uvijek bio moderan, lik ispred svih i prepun kreativnosti i te vrckave modne energije.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: