Zdrava prehrana, svakodnevna higijena, redovita tjelesna aktivnost i čvrst san četiri su temeljna preduvjeta za zdrav život za čije smo očuvanje sami odgovorni, tvrde liječnici.
- Prehranom se mogu prevenirati mnoge bolesti. Doručak je najvažniji obrok dana, a večera mora biti lagana. Voće i povrće trebali bi biti sastavni dio jelovnika. Zanimljivo je da djeca u vrtiću jedu sve vrste povrća koje im se posluži, no kod kuće ga gotovo uopće ne jedu. Jedan od trikova je da se manjoj djeci voće vizualno zanimljivo posluži (na primjer, nasmiješeno lice). Svi znamo da je tinejdžerima jako dosadno jesti, no ono što trebate je odučiti ih da jedu uz računalo - kaže specijalistica obiteljske medicine Tanja Pekez Pavliško.
Nedovoljna tjelesna aktivnost lako može dovesti do gomilanja neželjenih kilograma ili razvoja depresije, pa obratite pozornost na to da svako malo budete aktivni, osobito ako su vam vikendi slobodni.
- Najvažnije je da djecu naučite da se bave sportom, a izbjegavajte traženje ispričnica za tjelesni jer je to ponekad jedini oblik bavljenja aktivnošću - napominje Pekez Pavliško.
Za kvalitetniji san, kažu stručnjaci, treba uvesti male večernje rituale koji će pomoći djeci i odraslima da lakše zaspu. Legnite s djecom u krevet i čitajte im prije spavanja ili s njima lagano razgovarajte, a sebe nagradite kupkom ili šalicom čaja.
- Za malu djecu je od iznimne važnosti prepoznati rane znakove umora jer, ako su preumorni, teško se mogu uspavati. Okupajte ih kako bi se umirili - napominje Tanja Pekez Pavliško te dodaje da djeci poslijepodne nikako ne biste trebali davati gazirana pića s kofeinom.
Ni odrasli ne bi trebali piti kavu u poslijepodnevnim satima jer šteti organizmu, pa je bolje posegnuti za šalicom biljnog čaja.
- Djecu upozorite na važnost higijene, ali ih ne držite pod staklenim zvonom - upozorava liječnica te dodaje kako ih treba naučiti da se redovito kupaju i peru zube do triput na dan, kao i ruke, što će im s vremenom postati zdrava navika kojom se sprečavaju viroze.
- Kada porastu, neka znaju da se dezodorans koristi na čistu kožu, a ne oznojenu, da se šminka skida svakodnevno, na svakodnevno mijenjanje rublja, redovitu promjenu posteljine, kao i obvezno pranje novokupljene odjeće - kaže Pekez Pavliško.
Obiteljska povijest bolesti također je vrlo važna.
- Ako su nečiji roditelji imali srčani ili moždani udar, rizik osobe za kardiovaskularnu bolest raste i do četiri puta. Radi li se o zloćudnim bolestima, poput karcinoma dojke u pripadnica uže obitelji, treba ranije početi s preventivnim pregledima, a u obzir dolazi i gensko testiranje - savjetuje dr. med. Ana Zelić Kerep.
Isto vrijedi i za krvni tlak, dijabetes te hiperlipidemiju jer u tim slučajevima rigorozna prevencija može spriječiti nepopravljivu štetu.
Preventivne sistematske preglede svakako bi trebali obaviti i prije većih promjena životnih navika, primjerice, prehrane ili skidanja kilograma i detoksikacije organizma. U ambulantama obiteljske medicine može se mjeriti krvni tlak, odrediti razina glukoze, a ako netko ima visok tlak ili šećernu bolest, rade se dodatni pregledi masnoće, funkcija bubrega i očnog dna te se određuje kardiovaskularni rizik, odnosno mogućnost obolijevanja od infarkta ili moždanog udara.
Druženje u prirodi i na igralištima jača veze u obitelji, ali i poboljšava zdravlje
Zajednička tjelovježba doprinosi smanjenju prekomjerne težine, prevenciji pretilosti te smanjuje kardiovaskularni rizik. Osim što se luči i serotonin, poboljšavaju se veze u obitelji i pomaže u borbi protiv ovisnosti o hrani. Zato - šetajte, vozite bicikl, planinarite....
Zajednička odluka: Ovisnost o šećeru spriječit ćete samo zdravim navikama u djetinjstvu
Za poboljšanje zdravlja obitelji treba razgovarati o bolestima te odlučiti izmijeniti način prehrane. Što se tiče nezdravih slatkiša i grickalica, rješenje je od najranije dobi ih izbjegavati. Poslije je teško razbiti stare loše navike, a dokazano je da šećer izaziva ovisnost, kaže Zelić Kerep.
Godišnji sistematski vam može spasiti život
Temeljiti internistički pregled uključuje mjerenje krvnog tlaka, pregled glave, srca, pluća, abdomena i ekstremitetam kao i snimanje EKG-a srca te ultrazvučni pregled (gušterača, slezena, jetra, žučni mjehur, bubreg). Sastavni dio pregleda je i razgovor o preboljenim bolestima, operacijama, bolestima u obitelji, navikama.
Djeci za školu svaki dan spremite sendvič i voće
Potrebe za slatkim svi bi trebali zadovoljiti svježim i suhim voćem te, na primjer, domaćom aromatiziranom vodom s dodatkom iscijeđenog limuna ili naranče. Djeci za školu pripremite sendvič (pazite na kvalitetu namirnica, osobito ljeti), no nikako im nemojte davati novac jer ne znate na što će ga potrošiti, govori dr. Pekez Pavliško.