To je to što me zanima!

Svijet zagađuju i morske ptice: U njima se zna taložiti plastika

Otkrili su kemikalije iz plastike u jetri i masnom tkivu ptica u količini tisućama puta većoj od normalne. Praćenje morskih ptica, među kojima i albatrosa, otkrilo je slične rezultate
Vidi originalni članak

Plastično zagađenje može se taložiti u tijelima morskih ptica povećavajući prijetnje s kojima su suočene u divljini, pokazalo je novo istraživanje.

Znanstvenici su morske ptiće hranili plastičnim peletima kako bi otkrili izravne učinke izloženosti plastici, prenosi BBC.

Otkrili su kemikalije iz plastike u jetri i masnom tkivu ptica u količini tisućama puta većoj od normalne. Praćenje morskih ptica, među kojima i albatrosa, otkrilo je slične rezultate.

NAJOPASNIJI BISFENOL A Oprez, plastika se može naći i u hrani: Štetna je za DNK djece

Uz pad broja gotovo polovice vrsta morskih ptica i proglašavanje njih 28 posto ugroženima kemijsko zagađenje "prevladavajuća je i rastuća prijetnja", kažu znanstvenici.

Istraživanje je vodio Shouta Nakayama sa sveučilišta Hokkaido u Japanu.

"Ta otkrića izravni su dokaz izloženosti morskih ptica plastičnim aditivima i naglašavaju ulogu otpada u morima kao izvor kemijskog zagađenja", napisali su u radu u časopisu Current Biology.

S obzirom na sadašnje trendove procjenjuje se da će do 2050. godine 99 posto ptica progutati plastični otpad.

Ptice zamijene plastiku koja pluta morskom površinom s hranom i to ih može ozlijediti ili usmrtiti. Učinci toksičnih kemikalija koje apsorbira tijelo manje su jasni.

Idući korak je otkriti imaju li kemikalije u plasticipogubne učinke na razmnožavanje i preživljavanje, kaže dr. Samantha Patrick sa sveučilišta Liverpool koja nije sudjelovala u istraživanju.

OTKRILI MILIJARDE KOMADA Ogromna prijetnja za koraljne grebene: Preplavila ih plastika

Studije koje istražuju izravne posljedice gutanja kemikalija presudne su za razumijevanje "skrivenih" učinaka plastike na morske ptice, dodaje ona.

"Ta studija pokazuje da plastika može dovesti do povišenih razina zagađenja u mladuncima morskih ptica", objašnjava ona. "To je važan korak naprijed u našem razumijevanju kako plastika utječe na morske vrste".

Znanstveni tim proučavao je ptice s japanskog otoka Awashima i s Havaja. (kt)

 POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA'  S IVANOM ŠARIĆEM: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 1

  • DaliborGrejić 01.02.2020.

    Pa tko im je dao plastiku ma... vam vašu..j

Komentiraj...
Vidi sve komentare