To je to što me zanima!

Svi razlozi zbog kojih seks boli: Nije do vas, često je do bolesti

Bolan spolni odnos nije samo psihičko opterećenje za ženu i partnera. U pozadini mogu biti psihološke barijere, ali češće je riječ o nekoliko zdravstvenih stanja
Vidi originalni članak

Psihički pritisak vezan uz intimnost katkad može koincidirati i s boli tijekom spolnog odnosa, zbog čega taj čin ženama postaje još teži. Bol i nelagoda tijekom seksa mučna su stvarnost mnogih žena.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Medicinski naziv za bol koju proživljavate tijekom seksa je  dispareunija, a pokriva različite razloge zbog kojih vođenje ljubavi može biti bolno, uključujući vaginalnu suhoću, endometriozu, upalu zdjelice, vaginizam i druge.

Zbog nelagode koju uzrokuje, puno žena se trudi izbjeći intimnost sa svojim partnerom. Kako bi što bolje objasnili uzroke bolnog seksa i na koji način ih se riješiti razgovarali smo sa ginekologinjom prof. dr. sc. Marinom Ivanišević.

Nezaštićen spolni odnos i infekcije

Ako su odnosi bolni, imate novog partnera i ne upotrebljavate zaštitu poput kondoma, u tom slučaju trebate posjetiti svog liječnika opće prakse ili kliniku za testiranje na seksualno prenosive infekcije. Prenosive infekcije poput klamidije, gonoreje, herpesa i HIV-a mogu uzrokovati vaginalnu iritaciju, iscjedak i ranice.

Spolni čin dvije osobe, kontakt dvaju partnera je predodređen emocionalnom vezanošću s partnerom s kojim ostvarujete odnos. Dakle, sama priprema za spolni odnos može biti neadekvatna, što znači nedovoljno trajanje predigre, nedovoljna pažnja koja se treba ostvariti prije samog stupanja u seksualni odnos. Sve to može biti uzrok boli.

Česta promjena partnera uz nezaštićen odnos bez primjene kondoma, bez obzira primjenjuje li se određena vrsta kontracepcije poput hormonske oralne kontracepcije ili kontracepcijskog implantata, ne znači da će spolni odnos biti ugodniji. Žena se prvo treba riješiti psihološkog opterećenja kao što je strah od zanošenja.

- Prije samog seksualnog čina treba se primijeniti apsolutna mehanička zaštita, odnosno stavljanje kondoma. Zaštita omogućuje dodatnu relaksaciju i smanjuje strah od spolno prenosivih bolesti kao što su gonoreja, HIV, ureaplazma, mikoplazma i ostale kliničke manifestacije koje su neugodnog mirisa i iscjetka poput trihomonasa - govori specijalistica ginekologije i opstetricije, prof. dr. sc. Marina Ivanišević.

Endometrioza

Ako prolazite kroz predmenstrualne bolove, umorni ste, imate jake grčeve i osjećate bol tijekom seksa, mogli biste biti među deset posto žena koje imaju endometriozu. Žene s endometriozom imaju stanice koje se nakupljaju i umnažaju tijekom menstrualnog ciklusa. Na kraju te stanice krvare, ali, za razliku od maternice, krv nema kud izaći pa uzrokuje upalu, bol i ožiljke. Žena s endometriozom ne krvari samo iz maternice, nego i iz svih stanica endometrija izvan maternice. 

Sve zavisi o tome gdje se endometrioza nalazi, je li na jajniku, na maternici, rodnici, stijenci trbuha ili crijevima. Bez obzira što se radi o benignoj promjeni, ta benigna promjena može biti volumenom jako velika.

- Endometrioza sama po sebi uzrokuje nastanak priraslica, čime se određeni dijelovi reproduktivnog trakta, jajovoda, maternice i njima pripadajućih organa u zdjelici, kao što su tanko i debelo crijevo ili mokraćni mjehur, mogu međusobno slijepiti. Upravo zbog pritiska na određene organe, spolni odnos može biti jako bolan -  objašnjava Marina.

Veća vjerojatnost za endometriozu je genetika, a mogući faktori za endometriozu su rana prva menstruacija, kratki menstrualni ciklus i obilne menstruacije. Kada se pojavi, bolest traje otprilike 20-25 godina, a prestaje s ulaskom u menopauzu.

SHVATLJIVO JE Pravi razlog: Evo zašto žene gube volju za seksom u braku

Upala zdjelice

Zdjelična upalna bolest (PID) nastaje kada postoji bakterijska infekcija u maternici, jajovodu ili jajnicima i najčešće pogađa seksualno aktivne žene u dobi od 15 do 24 godine. Ona može uzrokovati bolni seks i krvarenje poslije njega. Također, možete primijetiti neobičan vaginalni iscjedak koji izgleda loše i miriše neugodno.

- To je upala sluznice kako i same potrbušnice s kojom je obložena trbušna šupljina. Samim time obloženi su i organi. Iz tog razloga se rasteže rodnica, pomiče se maternica, a onda i jajovod i jajnik. Tada je praktički onemogućen spolni odnos. Toliko je bolno da je neizvedivo - objašnjava dr. Ivanišević.

Bitno je da se dijagnosticira ranije da se može liječiti antibioticima. Ako osjetite vrućicu ili jake bolove u trbuhu, potražite hitnu medicinsku pomoć.

Prolaps organa zdjelice

Prolaps organa zdjelice je kada jedan ili više zdjeličnih organa poput mokraćnog mjehura, maternice, debelog crijeva ili rektuma 'padne' iz svog normalnog položaja, odnosno spuste se kroz rodnicu prema izlazu iz rodnice. Zbog toga dolazi do skraćivanja rodnice.

- Prilikom spolnog odnosa svi ti organi se odmiču i oni tim odmicanjem vrše nagon na stolicu i na mokrenje. Prolaps može biti subtotalni ili totalni. Kod totalnog su svi organi vani i ne postoji mogućnost za spolni odnos, a kod subtotalnog se ne vide organi, ali žena osjeća pritisak iako nema spolni odnos. Ona ima osjećaj ispunjene rodnice. Obično nastaje kod žena koje su više puta rodile veliku djecu ili kod kojih je bio produženi porođaj - navodi.

Nekoliko stvari može utjecati na snagu vašeg zdjeličnog dna, uključujući trudnoću i porođaj, starenja i menopauze ili prekomjerna tjelesna težina. Ako mislite da biste mogli imati prolaps, posjetite svog liječnika što je prije moguće, prije nego se stanje pogorša i zahtijeva operaciju.

AKO STE SE PITALI Što ženama znači dobar seks: O njemu mislim i sljedeći dan...

Vaginalna suhoća

Svaka žena s vremena na vrijeme osjeti vaginalnu suhoću, što seks čini neugodnim ili bolnim. Medicinski naziv za to je vaginalna atrofija, a suhoća je češća tijekom menopauze, uzimanja hormonalnih oralnih kontracepcija ili kod žena koje dugotrajno doje.

- Ona nastaje kod nedovoljne predigre, kod nasilnih spolnih odnosa, inzistiranja ili kada žena nije raspoložena. Kako biste se riješili vaginalne suhoće mogu se primjenjivati lubrikanti na vodenoj bazi, sam kondom koji je lubriciran ili estrogenske kreme - navodi Marina.

Vaginizam

Vaginizam je kada se vagina naglo stegne tijekom seksa ili predigre, čak iako se osjećate opušteno i uzbuđeno. Može se povezati sa stresom ili tjeskobom. To su pretjerane kontrakcije vagine koje nisu povezane s apsolutnim užitkom kojeg se doživljava tijekom seksa, a to je orgazam. Nekontrolirane kontrakcije mogu biti jako bolne i isto tako mogu onemogućiti spolni odnos.

Stanje se razlikuje od osobe do osobe - neke žene mogu koristiti tampon, ali ne mogu imati odnose, a neke mogu imati odnose, ali su im izuzetno bolni.

Za vaginizam se najčešće sazna prilikom ginekološkog pregleda koji je otežan ili prilikom stavljanja tampona. 

- Češće se javlja kod neiskusnih i mladih žena, a najčešći problem je strah od spolnog odnosa, osjećaj krivnje zbog seksualnog čina i tjeskoba. Bitno je da takva osoba prođe psihološki razgovor, da se isključi postojanje mogućih infekcija ili tumora te da se takva osoba u potpunosti opusti - objašnjava prof. dr. sc. Marina Ivanišević.

Ako vaš liječnik smatra da patite od vaginizma, vjerojatno je da će vas uputiti seksualnom terapeutu kako bi vam pomogao da se riješite onoga što vas tjera od seksa. Razgovor s partnerom također može pomoći.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 11

  • 25.02.2020.

    Kad ste opusteni,nista ne boli,samo se treba opustit i uzivati...

  • •☆.•*Montenegro Diamantes*•.☆• 25.02.2020.

    .Pa kad idu u domindže, upala se lako navuče !..

  • ivica1996 24.02.2020.

    Da je bar do mene 😔

Komentiraj...
Vidi sve komentare