Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Dug put do normalnog života: Ublažavaju restrikcije u svijetu
Liječnici u Vastra Gotalandu zaustavili su liječenje švedskih pacijenata klorokinom jer su patili od teških grčeva, gubitka perifernog vida i migrena, objavio je Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO:
Švedske bolnice su prestale koristiti lijek za malariju klorokin u liječenju korona virusa kod svojih pacijenata nakon što su primijetili teške nuspojave tog lijeka. U regiji Vastra Gotaland zapadno od Stockholma liječnici više ne prepisuju taj lijek kojeg je Donald Trump hvalio kao čudotvoran. Brojni pacijenti požalili su se na grčeve, zasljepljujuće glavobolje, migrene i gubitak perifernog vida samo nekoliko dana nakon što su primili prve doze lijeka. Kod jednog od 100 pacijenata klorokin može uzrokovati brži ili sporiji puls i time neposredno prouzročiti srčani udar.
U Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode još početkom mjeseca prenijeli su stav Europske agencije za lijekove prema kojemu se klorokin i hidroksiklorokin u svijetu tek istražuju za liječenje bolesti COVID - 19 te da se njihove djelotvornost u tom smislu još ispituje.
- Tijekom liječenja klorokinom i hidroksiklorokinom može doći do ozbiljnih nuspojava, posebice pri liječenju visokim dozama ili u kombinaciji s drugim lijekovima. Stoga se ne smiju primjenjivati bez odgovarajućeg recepta i liječničkog nadzora; recepti se ne smiju propisivati za indikacije za koje nisu odobreni, osim u kliničkim ispitivanjima ili prema nacionalnim smjernicama. U tijeku su velika klinička ispitivanja koja mogu generirati pouzdane podatke o djelotvornosti i sigurnosti primjene klorokina i hidroksiklorokina u liječenju bolesti COVID-19. Europska agencija za lijekove (EMA) podržava navedena ispitivanja, iz kojih je moguće dobiti čvrste znanstvene dokaze temeljem kojih nadležna tijela mogu pružiti odgovarajuće savjete zdravstvenim radnicima i bolesnicima. S obzirom na hitnost i pritisak na zdravstvene sustave zbog trenutačne epidemiološke situacije, neke države, uključujući SAD i Francusku, uspostavile su stroge protokole koji omogućavaju eksperimentalnu primjenu ovih lijekova, primjerice u bolesnika s teškim oblikom bolesti COVID-19 -navode na stranicama HALMED-a.
Ističu kako se pri korištenju i propisivanju tih lijekova zdravstveni stručnjaci trebaju voditi nacionalnom smjernicama i imati u vidu činjenicu da se za liječenje COVID-19 bolesti lijek koristi samo u kliničkim ispitivanjima.
Kako ne bi došlo do nestašice lijekova, u Hrvatskoj je propisivanje ograničeno, a koriste ga za liječenje autoimunih bolesti poput, primjerice, lupusa. Inače, riječ je o lijeku koji se od 1940. godine u svijetu koristi za liječenje malarije, a obećavajuće studije iz Kine su ga prepoznale kao mogući lijek i za korona virus. Njegovu djelotvornost ispituju u Europi, SAD-u i Kini, dok liječnici u Britaniji čekaju ishod tih kliničkih studija te oboljelima od COVID-19 ne propisuju taj lijek. Prof. Anthony Gordon, vodeći britanski liječnik za intenzivnu skrb, kazao je kako nema dokaza da bi taj lijek uopće mogao liječiti koronu.
Lijek dolazi u različitim verzijama, a riječ je o sintetičkoj formi kinina, tvari iz kore drveta cinchona. Nije jasno jesu li švedski pacijenti dobivali klorokin ili hidroksiklorokin, no smatra se da je hidroksiklorokin manje toksičan i uzrokuje manje nuspojava. Šveđanin Carl Sydenhag (40) dobio je terapiju klorokinom nakon što su mu 23. ožujka dijagnosticirali bolest.
Pio je dvije tablete na dan, a kaže da je osjećao grčeve, izgubio je periferni vid te je trpio snažne glavobolje. Kaže da se nakon nekoliko dana uzimanja terapije osjećao kao da je u tvornici visokog napona. Liječnik Magnus Gisslen iz Sahlgrenska University Hospital kaže da su on i kolege prestali propisivati klorokin još prije dva tjedna.
- Izvješća su pokazala da su nuspojave daleko ozbiljnije nego što smo mislili. Ne možemo isključiti djelovanje lijeka na srce, a nemamo ni jasnih dokaza da klorokin ima učinka u borbi protiv COVID - 19 - kazao je lokalnim medijima.
Isto je ponovio i britanski stručnjak za intenzivnu skrb prof. Anthony Gordon.
- Klorokin ima potencijala, no još nemamo čvrste dokaze da djeluje, a to nam treba prije nego što ga krenemo koristiti za sve oboljele. Mislim da je najbolje testirati ga u velikim kliničkim studijama kako bismo jasno razumjeli njegovo djelovanje i sigurnost korištenja - kazao je.
Hidroklorokin je oblik klorokina kojeg testiraju u velikom kliničkom istraživanju na Sveučilištu Oxford. U samo 15 dana prikupili su oko 1000 pacijenata oboljelih od korona virusa iz 132 bolnice, a očekuju kako će se u sljedećim tjednima broj ispitanika proširiti za više tisuća i na taj će način postati najveća kontrolirana klinička studija na svijetu za potencijalno liječenje COVID-19. Konačno mišljenje o tome pomaže li lijek protiv malarije očekuju kroz nekoliko mjeseci.
Na međunarodnoj razini istražuje se djelovanje lijeka kod pacijenata koji su kao rezultat virusne infekcije dobili upalu pluća. U toj će studiji testirati 16 postojećih lijekova, uključujući hidrokolorokin, dok u Belfastu laboratorij na Queens University Belfast istražuje učinak više od 1000 poznatih lijekova na korona virus.
Dosadašnji rezultati studija o klorokinu bitno se razlikuju. Tako, primjerice, znanstvenici u Kini navode kako su se simptomi poput kašlja, upale pluća i visoke temperature povukli kod 31 pacijenta s COVID - 19 kojem su dali taj lijek, dok kod 31 pacijenta koji nisu primili lijek simptomi su bili jednaki kao i ranije. No za početak, u grupi za usporedbu samo ne nekoliko bolesnika kašljalo i imalo temperaturu. Brojan se pitanja javljaju i oko studije iz Francuske koja je pokazala da je lijek izliječio 12 pacijenata od 36 onih koji su dobili klorokin. No ispalo je da neke pacijente nisu uključili u konačni rezultat, a bilo ih je troje kod kojih se stanje pogoršalo i završili su na intenzivnoj. Od njih troje jedan je pacijent umro samo dan nakon što je primio lijek, a poslije se pokazalo da nije ni imao korona virus, dok je je drugi zbog pretjerane mučnine prekinuo s uzimanjem lijeka.
Francusku studiju je objavio International Society of Antimicrobial Chemotherapy, a kasnije su ogradili rekavši da studija nije ispunila očekivane standarde. Prošlog tjedna u New Yorku započela je još jedna velika studija, dok je u Italiji u tijeku studija na 2.000 ispitanika. Još se očekuju rezultati studija iz Kine. Europsko istraživanje pod nazivom Discovery bavi se sa četiri eksperimentalne terapije, uključujući klorokin, a provode ga na 3.200 ispitanika koji su hospitalizirani u Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj i Luksemburgu.
Svjetska zdravstvena organizacija započela je globalnu studiju koju su nazvali Solidarity, a surađuju sa znanstvenicima iz svih zemalja svijeta kako bi otkrili koji lijek djeluje na COVID - 19. Tu su uključeni klorokin i hidroklorokin.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Od izbijanja virusne epidemije imate lude snove? Niste jedini
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: