Dobro zagrijana pećnica jedan je od najbitnijih faktora slasnog pečenja; stavite li pile u pećnicu koja nije dosegla temperaturu od 200 u00B0C, meso će se previše osušiti i neće biti ukusno. Osim sočnog mesa, važno je i da korica bude lijepa i hrskava, a kako biste to postigli, prije pečenja piletinu prelijte vrelim uljem. Želite li da meso bude mekano, tijekom pečenja podlijevajte ga mesnim ili povrtnim temeljcem ili običnom, toplom vodom.
Odlučite li pečenku nadjenuti, možete to učiniti na više načina. Nakon vađenja kostiju i iznutrica, nadjevom možete napuniti unutrašnjost pileta ili nadjev možete staviti ispod kože kod prsa i bataka. Nadjev možete pripremiti od popečenog povrća, poput paprike, luka i tikvica uz dodatak mljevenog mesa, pilećih jetrica i omiljenih začina. Ružmarin i curry nadopunit će okus mesa, a možete se poigrati i aromatičnim komoračem ili bosiljkom. Nadjev će biti kompaktniji povežete li sastojke sirom, poput parmezana, a možete upotrijebiti i vrhnje za kuhanje. Kako bi pečenje mirisom podsjećalo na divljač, u nadjev možete staviti i voće. Brusnice, usitnjene jabuke i naranče s malo klinčića i cimeta, uz dodatak vina, “zamaskirat” će pečenku u gurmansku, lovačku poslasticu.
Bez obzira na to rabite li voće kao nadjev za meso ili je glavni sastojak umaka uz pileće odreske pečene na tavi, slatkasto-kiselkasti okusi pojačavaju aromu i daju osobni pečat slasnomu mesu.
>> Možete provjeriti je li pečenje gotovo tako da pile probodete vilicom. Sok treba biti bistar, a ako je crvenkast, nastavite peći meso
>> Da maslac pri prženju mesa ne zagori, piletinu pržite u mješavini od pola ulja i pola maslaca
>>Meso za prženje nije uputno prati, nego ga je sasvim dovoljno obrisati čistom krpom