Iako se svaki maligni tumor pluća svrstava u skupinu opasnih karcinoma, 20 posto njih su toliko mali i spororastući da je malo vjerojatno da će ikad postati smrtonosni, tvrde znanstvenici s američkog Medicinskog Centra Duke. Oni su proveli provokativnu studiju prema kojoj vodeći uzročnik smrti nije toliko opasan kako se dosad mislilo, piše USA Today.
Iako nije bilo lažno-pozitivnih rezultata prema kojima bi sumnjivi nalazi naposljetku ispali benigni, kod svake je pete sumnjive tvorbe bila riječ o malignom tumoru koji ne uzrokuje simptome, a ima iznimno malu vjerojatnost postati opasan po život.
Unatoč tom otkriću, najvjerojatnije je kako ono neće utjecati na postojeći protokol liječenja raka pluća jer se bolest obično dijagnosticira nakon što se simptomi razviju, a tumor već pojavi na običnom rendgenskom snimanju. Također, liječnici ne mogu pretpostaviti koji su tumori bezopasni, a koji zahtijevaju agresivno liječenje. To je jedino moguće utvrditi biološkim markerima tumora, dodaju znanstvenici.
Rak EU košta milijarde, no ipak manje nego bolesti srca i žila