Svaki četvrti piercing, odnosno bušenje svega što nije ušna resica, sa sobom nosi cijeli niz komplikacija. Najčešće tegobe su naticanje, infekcije i krvarenja, no moguće su i zaraze hepatitisom B i C. Pokazala je to studija objavljena u listu British Medical Journal. Najugroženiji su oni koji jezik i obrve buše na svoju ruku, bez pomoći stručnjaka, a takvih je čak 9 posto.
- Piercinzi i tetovaže nisu bezopasni jer svaka povreda kožne barijere može izazvati komplikacije, od infekcija do alergijskih reakcija - kaže dermatolog dr. Mile Gverić.
Bušenje usana i jezika također mogu naškoditi zubima. Četvrtina vlasnika piercinga na jeziku ili usnama pati od krvarenja desni, a ni slomljeni zubi nisu rijetkost.
- Svatko tko ima ikakvih stomatoloških problema bilo bi bolje da izbjegava piercing jer ih on može pogoršati - napominje stomatologinja Sonja Juravić Petek.
Svatko tko se odluči na tetoviranje tijekom ili prije ljeta mora znati da će barem mjesec dana tetovažu morati mazati kremom sa zaštitnim faktorom, kaže tattoo majstor Ninoslav Zelenović. Ne preporučuje se ni kupanje u moru barem 2 tjedna jer morska sol može oštetiti tetovažu te je izblijediti. Alergije se mogu pojaviti upotrebom krivih sredstava za dezinfekciju, a rizik od karcinoma je uvećan ako se tetovira mjesto na kojem se nalazi madež. Piercing zarasta nekoliko mjeseci, a tijekom prvih mjesecitreba izbjegavati kupanje u bazenima, jezerima i rijekama te se nakit ne smije vaditi. Vrijeme zacjeljivanja varira ovisno o položaju na tijelu i imunološkom sustavu.
>>> Probušeni pupak zacijelit će u prosjeku za 6-9 mjeseci. Infekcije nastaju zbog nemarne njege. Tijekom perioda zacjelivanja ne smije se dirati niti vaditi nakit.
>>> Drevna Indijska tehnika oslikavanja tijela kanom može biti pravi izbor ako niste spremni na trajno tetoviranje. Kana će nakon vremena potpuno izblijediti.
>>> Ljuštenje boje normalno je tijekom zarastanja. Bepanthen mast ubrzat će zacjeljivanje. Solarij je tijekom prva tri mjeseca strogo zabranjen. Ako se sunčate tattoo sakrijte.