Mnogi liječnici, upravo radi toga što kremu obično držimo na visokom temperaturama, predlažu kupnju formule sa zaštitnim faktorom prije svakoga ljeta.
- Da, većina krema za sunčanje istječe jer se njihovi aktivni sastojci s vremenom razgrađuju, potvrdio je kalifornijski liječnik Trevan D. Fischer za Insider.
POGLEDAJTE VIDEO: Sigurni na suncu
Kad kupujete novu kremu, provjerite rok trajanja, no to ne jamči da će vaša krema za sunčanje biti učinkovita toliko dugo. Izloženost ekstremnim temperaturama ili svjetlu - poput ostavljanja boce u automobilu tijekom ljeta, višesatnom boravku na plaži - ubrzat će propadanje formule.
To je zato što toplina razgrađuje aktivne sastojke koji štite od UV zraka. Ova degradacija će se također dogoditi na sobnoj temperaturi, ali puno sporije.
- Idealno je kremu sa zaštitnim faktorom čuvati na sobnoj temperaturi i bez značajnog izlaganja svjetlu – ističe liječnik Henry Lim iz New Yorka.
Postoje dvije glavne vrste zaštitnog faktora – kemijski i fizički. Obje štite od UV zraka, no za to koriste različite sastojke, što uvelike utječe na rok trajanja.
- Aktivni sastojci u većini kemijskih krema za sunčanje su varijacije stabilnih struktura koje omogućuju apsorbiranje UV zraka. No s vremenom i pod visokim temperaturama, te strukture se počinju raspadati, a formula više nije zaštitna - kaže Lim.
Sredstva za sunčanje s fizičkim UV faktorima ili na bazi minerala, reflektiraju UV zračenje, umjesto da ga apsorbiraju. Obično su to losioni s aktivnim sastojcima poput cinkovog oksida ili titanijevog dioksida.
Međutim, sitne nanočestice cinkovog oksida i titanijevog dioksida gušće su od ostalih u formuli te će se s vremenom skupiti, postajući neravnomjerno raspoređene u formuli.
Kao rezultat toga, kad nanesete kremu za sunčanje, nećete dobiti jednaki sloj prekrivanja, jer ćete na nekim mjestima imati gustu zaštitu, na drugima nikakvu.