To je to što me zanima!

Svake godine treba kupiti novu kremu za sunčanje, jer visoke temperature uništavaju zaštitu

Krema za sunčanje ima rok trajanja do tri godine, no usred visokih temperatura taj period je zapravo kraći, upravo radi uništavanja zaštitnog faktora
Vidi originalni članak

Mnogi liječnici, upravo radi toga što kremu obično držimo na visokom temperaturama, predlažu kupnju formule sa zaštitnim faktorom prije svakoga ljeta.

- Da, većina krema za sunčanje istječe jer se njihovi aktivni sastojci s vremenom razgrađuju, potvrdio je kalifornijski liječnik Trevan D. Fischer za Insider.

POGLEDAJTE VIDEO: Sigurni na suncu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kad kupujete novu kremu, provjerite rok trajanja, no to ne jamči da će vaša krema za sunčanje biti učinkovita toliko dugo. Izloženost ekstremnim temperaturama ili svjetlu - poput ostavljanja boce u automobilu tijekom ljeta, višesatnom boravku na plaži - ubrzat će propadanje formule.

To je zato što toplina razgrađuje aktivne sastojke koji štite od UV zraka. Ova degradacija će se također dogoditi na sobnoj temperaturi, ali puno sporije.

- Idealno je kremu sa zaštitnim faktorom čuvati na sobnoj temperaturi i bez značajnog izlaganja svjetlu – ističe liječnik Henry Lim iz New Yorka.

UJEDNAČEN TEN Protiv proširenih pora: Piling 2 puta tjedno i što češće umivanje

Postoje dvije glavne vrste zaštitnog faktora – kemijski i fizički. Obje štite od UV zraka, no za to koriste različite sastojke, što uvelike utječe na rok trajanja.

- Aktivni sastojci u većini kemijskih krema za sunčanje su varijacije stabilnih struktura koje omogućuju apsorbiranje UV zraka. No s vremenom i pod visokim temperaturama, te strukture se počinju raspadati, a formula više nije zaštitna - kaže Lim.

PROMIJENITE IH Zašto neke izgledaju kao cure, a neke kao njihove mame? Devet stvari koje ubrzavaju starenje

Sredstva za sunčanje s fizičkim UV faktorima ili na bazi minerala, reflektiraju UV zračenje, umjesto da ga apsorbiraju. Obično su to losioni s aktivnim sastojcima poput cinkovog oksida ili titanijevog dioksida.

Međutim, sitne nanočestice cinkovog oksida i titanijevog dioksida gušće su od ostalih u formuli te će se s vremenom skupiti, postajući neravnomjerno raspoređene u formuli.

Kao rezultat toga, kad nanesete kremu za sunčanje, nećete dobiti jednaki sloj prekrivanja, jer ćete na nekim mjestima imati gustu zaštitu, na drugima nikakvu.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • DANIJEL 🐶 08.06.2020.

    Sjetite se koliko se je moguće jako znojit?? E pa koža je toliko porozna da se to upija i u vaš KRVOTOK a ne samo na kožu, postoji otrovna žaba čiju kožu samo malo dotaknete i u roku minute slijedi teški anafilaktički šok i vjerojatna smrt, otrovniaj od bilo koje zmije, što mislite kako je dodirom to ušlo tako brzo u krvotok? KEMIJA koja je u toj kremi izaziva rak kože, jetre,bubrega, vjerojatno i leukemmiju! SUNCE nije štetno nimalo ako nikad ne IZGORITE, samo izgaranje kože uništava DNK i s godinama kada izgorite na istom mjestu pojavi se melanom radi MUTACIJE jer se više koža nemože regenerirat! Nikada nećete dobit melanom gole kože bez zaštite ako ne izgorite!

Komentiraj...
Vidi sve komentare