Program filmova kratkog i dugog metra otvara 'Nabat' (2014) Elchina Musaoglua, azerbajdžanski kandidat za Oscara za najbolji film 2015., a uslijedit će još četiri dugometražna i četiri kratkometražna filma, snimljena od 2014. do 2020. godine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ratna drama 'Nabat' najavljuje se kao dojmljiva minimalistička priča o ponosnoj ženi koja stoički podnosi sve nedaće koje joj donose život i rat. 'Posrijedi je djelo dojmljivog art-predznaka i velike poetske snage sa sjajnom iranskom glumicom Fatemeh Motamed-Aryom u glavnoj ulozi', ističe se u najavi.
U utorak je na programu drama 'Voćnjak nara' (2017) suscenarista i redatelja Ilgara Najafa, nadahnut dramom 'Višnjik' A. P. Čehova, s radnjom smještenom u ruralni ambijent Azerbajdžana.
Iz 'Tuškanca' kažu kako je riječ o emotivnom djelu sugestivnog poetskog realizma, sigurne režije, dojmljive fotografije, promišljenog korištenja prirodne i zadane scenografije, odlične glazbe i vrlo uvjerljivih interpretacija čitave glumačke postave.
Film je bio predstavnik Azerbajdžana u kategoriji najboljeg filma s neengleskog govornog područja na dodjeli Oscara 2018. godine.
Istoga dana u kasnijem terminu bit će drama 'Od smrti do smrti' (2020) suscenarista i redatelja Hilala Baydarova, snimljen u očaravajućim krajolicima ruralnog Azerbajdžana te popraćen izvrsnom zvučnom scenografijom.
Film je moćna vizualizacija čovječanstva u njegovoj temeljnoj potrazi za smislom života, napominje se.
U srijedu se prikazuje nagrađivana drama 'Kraj sezone' (2019), svojevrsna posveta redatelja Elmara Imanova velikom Michelangelu Antonioniju, koja funkcionira kao "karakterna studija triju središnjih likova i kao inteligentno koncipiran prikaz onoga što se događa kad kod pojedinca prevlada egoizam te kad njegova želja za slobodom postane jedini cilj kojem teži".
Zadnji dugometražni film u programu bit će obiteljska drama 'Niz rijeku' (2014), debitantski dugometražni igrani projekt Asifa Rüstəmova, koji je u svom redateljskom prvijencu 'iznenađujuće suptilno i obzirno pristupio je ozbiljnoj i zahtjevnoj temi, fokusirajući se na slojevitu i pomno razrađenu psihologizaciju likova'.
'Vješto baratajući motivima nemogućnosti udovoljavanja roditeljskim očekivanjima, neočekivane tragike te s tim povezanog otrežnjenja i prihvaćanja životnih okolnosti, Rüstəmov gradi intrigantnu karakternu studiju', dodaje se.
Prikazat će se i kratkometražni igrani filmovi 'Posljednji' (2014) Sergeja Pikalova, 'Pas koji pije morsku vodu' (2017) Murada Abiyeva, 'Sol, papar po želji' (2019) Teymura Hajiyeva i 'Jedan na jedan' (2014) Ismaila Safaralija.
Program je realiziran u suradnji s Veleposlanstvom Republike Azerbajdžan u RH, Hrvatsko-azerbajdžanskim društvom prijateljstva i Hrvatsko-azerbajdžanskim gospodarskim i kulturnim centrom Caspi.