Uvrštavanjem superhrane u dječju prehranu može se povećati unos vitamina, minerala, vlakana i zdravih masnoća u svakom obroku. Dječja nutricionistica Natalia Stasenko izdvojila je za portal miss7mama 10 najboljih namirnica.
Bobičasto voće je vitaminska bomba prepuna antioksidansa te pomaže djeci ‘popuniti’ udio vlakana. Ako mu nije sezona, u zobene kaše, smoothieje i deserte može se ubaciti i zamrznuto. Riba je izvrstan izvor DHA, koja pripada omega-3 porodici esencijalnih masnih kiselina i dobro utječe na razvoj mozga.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ako dijete ne voli svježu ribu, možete je dodati u složence, popečke ili tjesteninu. Iako su ribe iz pećnice zdraviji izbor, nemojte se pribojavati ni pohanih budući da je djeci ta opcija češće privlačnija. Sjemenke suncokreta, konoplje, lana i chia sjemenke pomažu sa zdravim mastima, magnezijem, bjelančevinama i vlaknima. Mogu se koristiti kao grickalice, posipati u juhe, salate ili se dodavati u jela i smoothieje.
Sjemenke lana treba samljeti kako bi se mogle probaviti, a sve sjemenke, izuzev chije, treba držati u hladnjaku kako se ne bi pokvarile. Većina djece ima problem s lisnatim zelenim povrćem. No treba ih početi navikavati rano i ne odustajati jer je bogato željezom, kalcijem, vlaknima, vitaminom C, omega-3 masnim kiselinama i folatima.
Istraživanja su pokazala da su bebe, kojima je povrće ponuđeno od najranije dobi, češće i kasnije jele više povrća. S narančastom hranom je lakše (bundeva, batat, mrkva, naranče, marelice...), a bogato je vitaminima A i C, kalijem te likopenom. Obiluje karotenoidima, koji štite organizam, jačaju imunitet, štite kožu od UV zračenja, a dokazano je i kako poticajno djeluju na psihu i koncentraciju.
Bademi, orasi, lješnjaci, indijski oraščići i kikiriki obiluju zdravim masnoćama, vlaknima, proteinima te vitaminima i mineralima. S dobrim blenderom lako je napraviti ukusne namaze ili domaće energetske pločice. Cjelovite žitarice smanjuju rizik od kroničnih bolesti pa su važne u prehrani djece. Smeđa riža, integralna tjestenina, kvinoja, amarant i heljda odlična su zamjena za bijelu rižu i tjesteninu. Ako djeca nisu navikla na okus i teksturu hrane cjelovitog zrna polako je miješajte s onom koju su prije jela i povećavajte omjer.
Odličan izbor energije, vlakana, željeza i proteina je zob. Iako djeca preferiraju kupovne pahuljice prepune šećera, učinite im zobene zanimljivijima. Raskuhajte ih u mlijeku do konzistencije pudinga, dodajte omiljeno voće i med te ih pustite da sami odluče o izgledu svog zdravog doručka. I običan jogurt važan je u prehrani djece jer je pun korisnih bakterija, proteina i kalcija. Ubacite i “gasitelje žeđi” poput lubenice, dinje, naranči i svježih krastavaca. Nova istraživanja pokazala su da je sve više djece dehidrirano, a dobit će i zdravu dozu vlakana, vitamina i minerala.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: