Najveći riječni otok na svijetu, Majuli, mogao bi nestati. Tijekom posljednjih 70 godina, Majuli se smanjio za više od pola i postoji zabrinutost da će biti potopljen u sljedećih 20 godina. Otok je pod stalnom prijetnjom zbog velike erozije tla na njegovim obalama. Od 1991. godine nestalo je preko 35 sela. I dok indijske vlasti pokušavaju smisliti kako spasiti otok, njegov bi 'život' možda čak bio i kraći da nije bilo jednog lokalnog ekološkog aktivista.
POGLEDAJTE VIDEO:
Jadav Payeng 1979. godine, kada je imao 16 godina, susreo se s velikim brojem zmija koje su uginule uslijed prekomjerne vrućine nakon što su ih poplave izbacile na pijesak. Tada je Jadav spasio Majuli od erozije sadnjom drveća.
Jadav 'Molai' Payeng aktivist je za zaštitu okoliša i šumarski radnik iz Majulija, u narodu poznat kao Indijanski šumski čovjek. Tijekom nekoliko desetljeća posadio je i njegovao drveće na pješčanom dijelu rijeke Brahmaputra pretvarajući ga u šumski rezervat. Šuma, nazvana Molai, po njemu, nalazi se u blizini Kokilamukh-a iz Jorhata u Assamu u Indiji i obuhvaća površinu od oko 1360 hektara / 550 hektara.
Neumorno radeći svaki dan, zasadio je 550 hektara šume što je veće od Central Parka u New Yorku (340 hektara). Ta je šuma danas dom bengalskih tigrova, indijskog nosoroga, ptica, jelena i slično.
Stado od oko 100 slonova svake godine redovito posjećuje šumu i uglavnom boravi oko šest mjeseci. Posljednjih se godina u šumi rodilo oko 10 teladi.
2015. godine počašćen je Padmom Shri, četvrtom najvišom civilnom nagradom u Indiji.
Razlog zbog kojeg se Majuli smanjuje ima veze s velikim nasipima uz rijeku Brahmaputru. Ljudi su ih izgradili za zaštitu od svega što im dobaci sezona monsuna, ali nasipi preusmjeravaju razorni tok rijeke na otok, piše Bored Panda.