- Suhi šampon ne uklanja ostatke nečistoće na kosi ili vlasištu, već služi isključivo za estetsko popravljanju i privremeno dodavanje volumena – kaže koloristica Bridgette Hill iz New Yorka. Iako sve djeluje uredno, u principu na tjeme krcamo masnoću i kosa je sve prljavija.
- I tako kreće proces, prvo imate četiri dana masnu kosu, potom je natrpate prahom, odnosno suhim šamponom i na koncu dobijete teksturu poput gline, na samom tjemenu i vlasištu – tumači Mark Townsend, frizer iz kompanije Dove.
POGLEDAJTE VIDEO: Kosa duga čak 110 centimetara
Rezultat je stvorena barijera na vlasištu, koja nastavlja upijati ulje i sebum te na kraju kosa izgleda kao da se ljušti. Ako pretjerujemo s korištenjem suhog šampona, mogu se pojaviti problemi koje na prvu nećemo primijetiti.
- Nakupine suhog šampona mogu navući neželjene bakterije i stvoriti nezdravi kvasac, što utječe na razvoj kritičnih uvjeta na samom vlasištu, jer proizvod usporava stanično obnavljanje i ostale prirodne procese koji su preduvjet za zdravu kosu, što dovodi do slabljenja folikule dlake - kaže Hill za Well and Good.
Pored problema koje može uzrokovati na vrhu glave, nakupljanje suhog šampona također može stvoriti probleme kože na – licu.
- Ako se prevrćete tijekom spavanja, ti se puderi prenose s vlasišta na jastuk, a zatim s jastuka na vaše lice. I da, mogu začepiti pore - tumači Townsend.
Od previše suhog šampona, kosa postaje beživotna i siva, a nijansa joj je nešto tamnija. Kada vidite stvaranje bijelih čestica, vrijeme je da je – operete.
U detaljnom čišćenju kose prepune suhog šampona pomoći će ulja, koja će rastopiti sloj na vlasištu.
- Prije samoga pranja utrljajte u vlasište esencijalno ulje, na primjer tamjana, citrusa ili, ylang ylanga – savjetuje Hill.