Iako znanost još nije na tragu univerzalnu lijeku koji će spriječiti prehlade, dobra prevencija spašava od iritantna šmrcanja i grlobolje. Znanstvenici opravdano ističu važnost higijene ruku. Da bi bacili dospjeli na rukohvate, telefonske slušalice ili kvake, dovoljno je da prehlađeni rukom dotakne nos i prenese tisuće “malih napasti” koje jedva čekaju da ih netko pokupi. Zato se najbolje naoružati praktičnim dezinfekcijskim maramicama i vodicama u spreju. Njemački se znanstvenici kunu u moć saune, a idealno ju je rabiti jedanput ili dvaput na tjedan. Vruć će zrak spržiti viruse koji ne mogu preživjeti na 80 stupnjeva. No sauna mora biti opasna i za ljude pa se prije odlaska obvezno savjetujte s liječnikom. U obrani od prehlade pomaže i žustro vježbanje koje “bilda” stanice za obranu protiv virusa, a znojenje preuzima ulogu čistača organizma. Ako se razbolite, a i radi prevencije, redovito zračite cijelu kuću. Hladnoća ljude drži unutra, a virusi i bakterije slobodno se množe i cirkuliraju u zatvorenom. Suh je zrak plodno tlo za zaraze jer slabi prirodnu obranu sluznice, komplicira ili produljuje bolest.
>>Osam čaša vode istjerat će toksine i pripremiti organizam za borbu, a kako biste bili sigurni da pijete dovoljno, pogledajte u zahodsku školjku - ako je urin svijetao i proziran, na dobru ste putu. Ako se prehladite, pijte više.
>>Spavate li premalo, prehlada će se otegnuti, a kašalj i šmrcanje mogu trajati do nekoliko tjedana. Bez obzira da li se branite ili liječite, ojačajte imunitet najmanje sedmosatnim snom