Mikroskopski tanak film za premazivanje zubi može spriječiti njihovo propadanje, izbijeliti ih i spriječiti njihovu osjetljivost na toplo i hladno, tvrde japanski izumitelji sa Sveučilišta Kinki. Tzv. "Flaster za zube" izradili su od izuzetno fleksibilnog materijala hidroksiapatita, minerala koji je glavni sastojak koštanog tkiva i zubne cakline, piše Daily Mail.
- Zubari su nekoć smatrali kako je štitnik potpuno izrađen od apatita nemoguć san, no mi smo ga uspjeli stvoriti. Sljedeći korak je stvaranje umjetne zubne cakline - rekao je voditelj tima znanstvenika, profesor Shigeki Hontsu.
Objašnjava kako je "flaster" nastao ispaljivanjem lasera na blokove hidroaksiapatita pod pritiskom u vakuumu. Potom iz blokova "iskaču" samostalne čestice koje padaju na zagrijane blokove soli radi kristalizacije. Film od nastalih čestica se potom suši na papiru, a zbog njegove debljine od 0,004 milimetra potrebno ga je pokupiti pincetom.
Zasada znanstvenici izrađuju samo proziran film, ali kažu kako bi uskoro mogli proizvoditi bijeli u svrhu estetske stomatologije i izbjeljivanje zubi.
- Film ima male rupice kroz koje prolazi zrak i tekućina, kako bi se spriječilo stvaranje mjehurića na površini zuba. Jedini problem koji sada imamo je to što je potreban čitav dan kako bi se flaster postavio na zub - objasnio je Hontsu i dodao kako će se film moći koristiti na ljudskim zubima kroz naredne tri godine.