Kao dio istraživanja ovisnosti o kofeinu, istraživači su testirali one koji kavu piju jako često, umjereno i rijetko. Saznali su da su svi oni imali jaku želju za kavom, bez da im se ona pretjerano sviđa ili im na neki način povećava zadovoljstvo, što su klasični znakovi ovisnosti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pratili su 24 kandidata koji kavu piju često i 34 onih koji ju piju rijetko ili nikada.
Očekivano, pokazalo se da redoviti konzumenti kave imaju veliku želju za tim napitkom, ali ne i veliku naklonost prema kavi.
- Ovi rezultati pokazali su da oni koji često piju kavu imaju jako veliku želju za tim napitkom, unatoč tome što im sama kava nije jako fina, što je pokazalo da pri konzumaciji kofeina želja postala neovisna od naklonosti prema napitku - rekli su autori istraživanja sa njemačkog Sveučilišta Friedrich Schiller.
Dodali su da to objašnjava toliko široku i stabilnu konzumaciju proizvoda s kofeinom u cijelom svijetu jer, baš kao i kod droge, pretjerano korištenje izaziva ovisnost.
U svom radu objavljenom u Journal of Psychopharmacology, istraživači su dodali:
- Nesrazmjer želje i naklonosti primijećen je i kod širokog spektra lijekova kod životinja. Glavna razlika između supstanci koje jako izazivaju ovisnost (alkohol ili kokain) i tvari s manjom snagom ovisnosti (npr. kofein) može uglavnom biti kvantitativna, a ne kvalitativna, piše Metro.co.uk.