Da bol koju osjećamo nakon prekida djeluje kao fizička bol, potvrdila je i studija Sveučilišta Kalifornija provedena na 1000 ljudi. Fizička i emocionalna bol procesuiraju se u istom dijelu mozga, piše The Time.
Znanstvenici su proučavali na koji način odbijanje djeluje na ljude. Volontere su u igranju video igrica odbili suigrači točnije računalo. Odbijanje aktivira somatosenzorne dijelove mozga za koje se donedavno mislilo da ih može aktivirati samo fizička bol.
Isti je slučaj i s bolnim ljubavnim prekidom ili bilo kojim drugim društvenim odbijanjem, pokazuje istraživanje. Fizička bol se sastoji od dva dijela, emocionalnog i osjetilnog. Osjetilna bol se preslikava u mozgu, ovisno o tome koji je dio tijela ozlijeđen, dok se emocionalna bol, koju mozak mjeri stupnjem tuge, procesuira u dorzalnom prednjem korteksu. Taj je dio mozga zadužen za to koliko nas bol zapravo "dira" i koliko nam patnje nanosi.
- Dorzalni prednji korteks bogat je receptorima za endorfine, prirodne moždane opijate, zbog čega određeni lijekovi za bol djeluju tako da je bol i dalje prisutna, ali pacijenta više nije briga za nju - tvrdi autorica studije Naomi Eisenberger.
Isto istraživanje pokazalo je da lijekovi protiv bolova, poput paracetamola, mogu ublažiti bol nakon slomljenog srca. Ispitanici koji su tri tjedna uzimali paracetamol osjećali su se puno bolje od onih koji su uzimali placebo, piše Marie Claire.
- Odbijanje je vrlo snažno iskustvo za ljude. Ako ih zamolite da se sjete nekih ranijih bolnih iskustava, najčešće će vam pričati o odbijanju, bilo da su zadnji izabrani za neki sportski tim ili su izostavljeni iz određenog društva - ispričala je Eisenberger.
No lijekovi protiv boli nisu rješenje za emocionalnu bol, jer je ona zdravi odgovor koji nas uči da ne ponavljamo greške koje su nam donijele bol, dodala je.