To je to što me zanima!

Stravična knjiga za djecu iz 19. stoljeća - nevjerojatno brutalna

Iako bi knjiga danas većinu roditelja uznemirila, ipak roditeljima 1845. godine se sviđala i bila im je smiješna. U knjizi su djeca kažnjena zbog bizarnih pogrešaka i lošeg ponašanja
Vidi originalni članak

U 19. stoljeću, njemački psihijatar i pisac napisao je dječju knjigu koja bi, da je objavljena danas, vjerojatno izazvala skandal. Bilo je to 1845. godine kada je Heinrich Hoffmann napisao knjigu 'Der Struwwelpeter' ili 'Shaggy Peter'. To je najneobičnija knjiga koja je ikad objavljena u Njemačkoj, a priče o moralnosti u njoj su trebala upozoriti djecu na loše ponašanje.

Iako bi ova knjiga danas većinu roditelja uznemirila, roditeljima 1845. godine se sviđala i bila im je smiješna. Knjiga se sastoji od deset, kratkih, ali nemilosrdnih priča. Za razliku od ostalih priča za laku noć, u ovoj knjizi djeca su bila kažnjena zbog bizarnih pogrešaka i lošeg ponašanja. 

MALI PAMETNJAKOVIĆI Genijalne dječje ideje koje će vam izmamiti osmijeh na lice

Primjer jedne takve priče je 'Priča o Augustusu'.  Augustus je bio bucmasti, zdravi i sretni dječak koji je iznenada odlučio da više ne želi jesti juhu. Iako je Augustus jeo sve ostale obroke, ipak se jako razbolio jer nije jeo juhu i nakon pet dana je preminuo.

Drugi primjer je 'Priča o sisanju' gdje majka upozorava svog sina da ne siše palac jer će mu doći krojač i odrezati škarama palac. Međutim, čim mama okrene leđa, sin nastavlja sisati palac, a onda se pojavljuje krojač koji mu za kaznu reže oba palca. 

'Užasno zli dječak' Frederick, antagonist u priči 'Okrutni Frederick', koji ubija bube, muči životinje i ometa ljude, također dobiva veliku kaznu. Pas, kojeg je Frederick mučio, ga je ujeo i ostavio da krvari u krevetu. Dok Frederick trpi bol, pas jede njegov obrok.

Hoffmann je napisao ove priče kao božićni poklon za svog trogodišnjeg sina. Kasnije je priče čitao svojim mlađim pacijentima i prijateljima iz kluba knjiga koji su ga ohrabrili i pomogli mu da objavi priču. 

JESTE LI I MEĐU NJIMA? Emocionalno inteligentni ljudi: Prepoznat ćete ih po pet stvari

Knjigu je Hoffmann nazvao 'Der Struwwelpeter' po antagonistu u jednoj od priča. Tiskano je najmanje 1.500 primjeraka, a možda čak i 3000, kako se navodi u pismu koje je Hoffmann poslao prijatelju. Knjiga je rasprodana za manje od dvije godine, a drugo izdanje je objavljeno s izmjenama izvornih ilustracija. 

Veliki obožavatelj knjige bio je Mark Twain, koji je 1891. godine prvi preveo knjigu na engleski. 

Knjiga je priznata  kao remek djelo, ne samo zbog priča nego i zbog ilustracija koje se smatraju prethodnicama stripova.

Neke priče su pretvorene u kratke filmove, a neke su prilagođene kazališnim predstavama. Osim toga, i poznate autorice poput Agathe Christie i Astrid Lindgren su govorile o Hoffmannovim pričama i likovima.

GLUMICA OBJAVILA VLASTITE GOLIŠAVE FOTOGRAFIJE: Hakeri joj prijetili pa ih sama stavila na Twitter

Idi na 24sata

Komentari 18

  • 16.06.2019.

    to su bila druga vremena

  • 16.06.2019.

    Jel netko od vas pročitao neke od svjetskih najpoznatijih bajki, ali u originalnoj verziji? Ne ove današnje Disneyeve ušminkane? Koliko tek tamo krvi ima...

  • 16.06.2019.

    U 19-tom stoljeću, mnogi nisu rafinirali još svoj mozak, biti ću bezobrazna. Polazeći od činjenice, kako su i žene sposobne biti pravnici, liječnici..voziti, ili biti književnice. Nisu uglavnom smjele još ni glasovati???? Mnoge stvari su se promijenile, zakoni su se promijenili, jer su sazrele misli u glavi pojedinaca.. Koliko toliko. Kako u oblastima koje sam pomenula, tako i shvaćanju odgoja i sofisticiranijim pristupima i to ne samo djeci, već međusobno uopće. Nedavno mi je do ruku došla knjiga od moje Omame, koju joj se neko drznuo pokloniti, kada se udavala. Trebali sam sjesti i početi čitati u tom položaju, kako nebi pala u nesvijest od užasa koje sam tamo iskopala. 🙄A dobro sam i prošla.. Nije ni strašno kako je bilo vjerojatno u 9-tom ili 5-tom stoljeću, da ne kažem kod majmuna..sreća nisu pisali još...

Komentiraj...
Vidi sve komentare