Jednostavno opisivanje osjećaja u trenucima napetosti olakšat će tjeskobu, tvrde znanstvenici Sveučilišta Los Angeles koji su otkrili da se ljudi lakše nose sa strahovima ako o njima razgovaraju s drugima. Oni su 88 dobrovoljaca sa aranhofobijom, tj. strahom od pauka, stavili u prostoriju s velikim, živim tarantulama u otvorenim terarijima. Potom su ispitanici trebali prići pauku te ga eventualno i dotaknuti ako se usude.
Grupe dobrovoljaca s kojima su prethodno razgovarali o njihovom strahu od paukova, bile su puno smirenije, manje su se znojili, puls je bio sporiji i stres su puno lakše podnijeli, piše Daily Mail.
Oni koji su drugima govorili "jako me strah ovog odvratnog pauka" i slično, lakše su podnijeli strah i hrabrije pristupali tarantuli od onih koji su sami sebi pokušali objasniti da ih nije strah ili su o svojoj paranoji šutjeli, kažu istraživači.
Objašnjavaju da korištenje negativnih riječi te izbacivanje bijesa djeluje dobro na umanjivanje straha, zbog čega je važno govoriti o svojim osjećajima u stresnim trenucima.