Izbjegavajte jesti stvari koje vidite u reklamama na TV-u ili hranu koja je već zapakirana, jer su to obično stvari loše za zube. A kada su zubi loši, loše je i vaše zdravlje, kaže dr. Lewis Ehrlich, stomatolog, osobni trener i model iz Sydneya u Australiji.
Kaže da on sam prakticira to o čemu priča te da je zagovornik teorije o povezanosti oralne higijene s ukupnom dobrobiti svakog čovjeka. Dodaje kako treba izbjegavati glavne krivce za obojenost zuba, poput čaja, kave i umaka od soje, prenosi Daily Mail.
Za doručak preporučuje omlet s puno svježeg povrća, jer je taj obrok, kaže, prepun vitamina A i D, a to je važno za snagu zuba i njihovu boju. Napominje da što su zubi zdraviji i jači, izgledat će bolje.
- Ukoliko ne volite jaja, jedite jogurt i bobice za doručak. Idealno bi bilo da je jogurt prirodni i organski jer klasični znaju imati šećera. Također, treba biti svjestan toga da je jogurt prilično kiseo pa ga ne treba jesti previše - napominje dr. Ehrlich i dodaje da je kokosov jogurt dobra opcija - sadrži zdrave masnoće i djeluje protuupalno i antibakterijski.
Po njemu je za ručak najbolje posjesti svježu salatu i neke proteine, poput organskih pilećih prsa ili mesa goveda hranjenog travom. To je, tvrdi, odlično za zdravlje zubnog mesa. Jedite i ribu. U salatu je dobro staviti i malo avokada te lanenih sjemenki jer su bogate omega-3 masnim kiselinama.
Umjesto grickanja nezdrave hrane koja loše djeluje na zube preporučuje grickanje mrkve, stabljike celera, orašastih plodova...
Također, poželite li nešto slatko, birajte voće, recimo jagode i borovnice.
- Pokušajte jesti raznoliko, u što više boja jer su to obroci zdravi za zube. To im pomaže da zadrže bjelinu i zdravlje. Osim toga, vlakna iz hrane su važna za proizvodnju sline u ustima. Slina ispire usta i zube što smanjuje rizik od njihovog propadanja - kaže.
Ovo je njegov savjet za svjež dah
- Zeleni čaj je bogat flavonoidima koji potiču zdravlje, uključujući katehin koji ima antioksidacijski i antikancerogeni učinak u tijelu. S gledišta oralnog zdravlja pokazalo se da katehin zelenog čaja sprječava razvoj bakterija koje su zaslužne za bolesti desni. Polifenoli iz zelenog čaja, također, imaju učinak dezodoriranja usne šupljine, smanjuju količinu hlapljivih sumpornih spojeva koji doprinose lošem zadahu - objašnjava dr. Ehrlich.