Ovih dana na plaži na Hvaru pojavile su se meduze. Stručnjak Alen Soldo rekao nam je da se radi o morskoj mjesečini koja jako peče nakon kontakta s njom. Iako je manja od drugih vrsta koje obitavaju u našem Jadranu, dodir s njom može izazvati jači osjećaj boli. Morska mjesečina je relativno mala meduza s polukružnim klobukom i lovkama ružičaste boje, a po svom tijelu je posuta sitnim ljubičastim točkicama.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nakon ozljeda često ostaje depigmentacija kože ili čak i ožiljak. Naraste do 20 centimetara duljine i do 6 centimetara promjera klobuka. Obitava pod površinom na dubinama 0-10 metara, gdje lebdi i povremeno pliva.
Nezgode kod kupanja mogu upropastiti godišnji odmor, stoga je kod ulaska u vodu važno biti oprezan.
Opeče li vas meduza u moru, važno je ne paničariti već odmah trebate izaći na obalu, a ranu isprati morskom vodom kako biste odstranili lovke. Nemojte koristiti običnu slatku vodu jer će se lovke u tom slučaju uhvatiti za kožu.
Ostale žarne čahure deaktivirat ćete polijete li opeklinu octom ili stavljate li octene obloge kako ne bi izazvale infekciju. Može pomoći i limunov sok.
Obično nakon kontakta s meduzom na koži dolazi do alergijske reakcije na tvari koje se nalaze u njihovim pipcima, no ta opeklina najčešće nije opasna.
Ipak, ako je površinom veća od raširenog dlana s prstima te se pojave veći mjehuri, trebali biste se javiti liječniku. Kortikosteroidne kreme smanjit će reakciju, a njih vam mora prepisati liječnik, piše WebMD.