Tridesete često donose stres i godine su prepune obaveza. Osim posla i ostvarivanja karijere, tu je najčešće i dolazak prinove u obitelj. Raspored je pretrpan pa mnogi često zbog nedostatka vremena zapostavljaju svoje zdravlje, a to se posebno odnosi na nezdravu prehranu i nedostatak vježbanja. Usklađivanje posla, karijere, obitelji, djece i financija stresno je, a opuštanje i zdravlje često pada u drugi plan.
Bez obzira, tridesete su ključne za emocionalno i fizičko zdravlje. Iako u tim godinama mnogi prednost daju svima drugima oko sebe, ne zapostavljajte se. S malo truda i organizacije možete postići ravnotežu.
POGLEDAJTE VIDEO:
1. Ne žrtvujte svoj san
Usred vrtloga posla i odgovornosti, mnogi zapostavljaju san kako bi stvorili dodatno vrijeme za izvršavanje svojih obaveza. Tako samo možete stvoriti kontraefekt i biti manje produktivni.
Idite spavati u približno isto vrijeme i osigurajte si minimalno sedam sati sna. Pazite i na prehranu prije spavanja pa nastojte izbjegavati alkohol, kavu i masnu hranu.
2.Održavajte optimalnu težinu
Fakultetski dani su iza vas. Metabolizam je sporiji nego u dvadesetima i treba više obratiti pozornost na prehranu. To ne znači da morate težiti tijelu koje ste imali kao mlađi, već tome da se osjećate dobro u svojoj koži. Pratite težinu i nemojte dozvoliti da vam se kile 'neprimjetno' primaju.
Važite se redovito, zadajte si okviran plan i vrijeme prehrane te se krećite koliko god je moguće. Prekomjerna težina i pretilost tihi su ubojice koji mogu negativno utjecati na vaše tijelo i smanjiti kvalitetu života. Povećana težina povezana je s visokim krvnim tlakom, respiratornim problemima, bolovima u zglobovima i mnogim drugima. Važno je da plan mršavljenja bude zdrav kako bi što lakše kasnije mogli održavati idealnu težinu.
Pronađite način vježbanja koji će vas ujedno i zabavljati. Osim teretane možete ići na ples, pilates ili planinarenje.
3. Ne zanemarujte emocionalno i mentalno zdravlje
Za održavanje zdravog načina života, pored fizičkog važna je i mentalna ravnoteža. Više je načina da se postigne mentalna stabilnost, a jedna od njih je komunikacija. Riječima izražavajte svoje ideje i misli.
Nemojte ih potiskivati jer je to put prema narušavanju samopouzdanja i samopoštovanja. U vezi s partnerom učinkovita komunikacija može spasiti vezu. To jednako vrijedi i za komunikaciju na poslu, s djecom i obitelji.
4. Ne odgađajte preglede
Stres uslijed ubrzanog života loše utječe na zdravlje. Bolesti je puno, a najvažnija je prevencija. Redoviti sistematski i liječnički pregledi mogu vam spasiti život. Posebno je važno znati povijest bolesti u obitelji kako bi obratili pozornost na moguće pojave takvih bolesti i spriječili ih.
5. Jedite zdravo
Vaše tijelo nije kao nekad i sve teže vam pada nezdrava i masna hrana. Ulaskom u tridesete važno je razmisliti o tome što unosite u organizam te koliko ono dugoročno može naštetiti zdravlju.
Nekad vam je bila potrebna hrana za rast, sada je važno održavati zdravo tijelo. Brza i gotova hrana često je praktično rješenje, no ipak probajte što više vremena jesti svježe namirnice koje ćete sami pripremati. Potrebni su vam vitamini, zdrave masnoće i zdravi ugljikohidrati. Osigurajte si dovoljan unos vlakana putem voća i povrća.
6. Organizirajte vrijeme
Nedostatak vremena glavni je uzrok stresa i pretilosti. Teško je pronaći vremena za pripremu zdravih obroka i vježbanje. Ubrzan život i obaveze loše utječu na kvalitetu života. Previše je obaveza, a premalo vremena što dovodi do povećane količine stresa koji guši i umara. Napišite dnevni raspored i napravite procjenu.
Ako nemate dovoljno vremena za san i opuštanje morate smanjiti obaveze i usporiti tempo. Tridesete su ključne u sazrijevanju. Potrudite se ostvariti svoje ciljeve, ali i kvalitetno uložiti vrijeme u sebe, piše The Signal.
POGLEDAJTE NOVI SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
ŠOKANTAN KRAJ? Meghan i Harry proživljavaju najteže dane u kraljevskoj obitelji