Prašina u našim domovima je nešto kao obrnuto ogledalo naših života. Ona pokazuje sve naše nusproizvode i stvari koje odlažemo, a da toga nismo ni svjesni. Razumijevanje znanosti koja stoji iza tih dosadnih nakupina ispod kauča i svugdje u domu, i razloga zašto je to uopće u domu, može vam pomoći u poduzimanju određenih radnji kako bi usporili njezino taloženje, kaže Emma Barton, stručnjakinja za čišćenje i osnivačica tvrtke Steam Cleaner Help.
POGLEDAJTE VIDEO Kako dobro organizirati hladnjak:
Prašina se sastoji od mnoštva čestica svega i svačega
- Uglavnom se sastoji od mrtvih stanica kože, grinja, mrtvih čestica insekata, čestica zemlje, peludi, sitnih čestica plastike, bakterija, kose i vlakana s odjeće - pojasnila je.
- Mnoge od tih čestica u dom ulaze izvana, kroz prozore i vrata, na cipelama, odjeći, kućnim ljubimcima... Tu su i grickalice koje jedete u kući kao i sitne mrvice ostalih obroka, linjanje kućnih ljubimaca itd. - pojasnila je.
- Ali, postoji jedan važan mit koji treba razbiti: iako mrtve stanice kože zasigurno čine dio prašine u našim domovima, to nije tako velik postotak kao što možda mislite. Mnogi ljudi pretpostavljaju da više od 50 posto prašine dolazi od mrtve kože, ali u stvarnosti, većinu toga voda odnosi kada se kupamo ili tuširamo pa ne završe na našim podovima već u kanalizaciji - dodala je.
Prašina se akumulira se vrlo brzo
- I na tome morate zahvaliti znanosti. Prisjetite se onoga što ste učili o statičkom elektricitetu u osnovnoj školi. Kada se prašina kreće u zraku, nakuplja blagi pozitivni ili negativni električni naboj. Prašinu tada privlače površine s blagim negativnim ili pozitivnim nabojem, što u konačnici dovodi do gomilanja. Na primjer, tepisi su magneti za prašinu, puno više nego tvrdo drvo ili linoleum - objasnio je Matthew Baratta iz američke tvrtke Daimer Industries specijalizirane za komercijalne i industrijske opremu za čišćenje.
- Iako će redoviti raspored čišćenja zadržati prašinu u vašem domu na prihvatljivoj razini, te čestice u zraku neizbježan su aspekt svakog unutarnjeg prostora. Živimo u relativno zatvorenom okruženju, tako da se prašina zadržava u tepisima i pukotinama. Osim toga, svaki put kada otvorite vrata svog doma, dopuštate pristup većem broju čestica prašine - dodao je.
- Živite li na prometnoj gradskoj ulici vjerojatno imate više prašine u domu. Što se više toga događa vani, više prašine ulazi u kuću. Ali, isto vrijedi i za vaše unutarnje okruženje. Ako imate mnoštvo drangulija i sitnih predmeta, postoji više mjesta za taloženje čestica iz zraka - objašnjava Barratta, a prenosi marthastewart.com.
Evo kako da se prašina taloži manje
Postoji odličan trik kako postići da se prašina po površinama u domu ne sakuplja toliko brzo - premažite ih smjesom jabučnog octa, vode i glicerina u točno određenim omjerima.
Potrebni sastojci:
- 1 litra vode
- 1 žlica jabučnog octa
- 1 žlica glicerina
Postupak: Dobro pomiješajte vodu, jabučni ocat i glicerin. Tekućinu nanesite na pamučnu krpu i njome dobro premažite sve površine.