Jedno od najpopularnijih pića, boza je fermentirani napitak porijeklom iz Turske, ali se pripremala i u zemljama kao što su Kazahstan, Kirgistan, Albanija, Bugarska, Makedonija, Crna Gora i Kosovo.
Fermentirani napitci od žitnog brašna ili prosa prvi su se put pojavili tijekom 9. i 8. tisućljeća prije Krista u vrijeme domaćih Anadolaca i Mezopotamija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Tijekom 10. stoljeća piće je dobilo naziv 'boza' i postalo popularno među srednjoazijskim Turcima, a kasnije se proširilo na Kavkaz i Balkan. Pod Osmanskim Carstvom, gdje je sve što je vezano uz svijet kulinarstva cvjetalo, boza je također uživala u svojoj zlatnoj eri, piše Culture trip.
Danas se boza priprema alkoholnom mliječno-kiselinskom fermentacijom raznih žitarica. To mogu biti pšenica, ječam, kukuruz i griz.
Sadržaj šećera u ovom gustom napitku postiže se dodavanjem šećera, glukoze, a posljednjih godina i aspartama ili drugih zaslađivača. Žitarice se prvo kuhaju u vodi i zatim ulijevaju u tave kako bi se ohladile.
Jednom kad se prosije, smjesi se dodaju voda i šećer. Boza se poslužuje žlicom zbog guste konzistencije. Napitak je posipa s cimetom ili pečenim slanutkom.
Boza je zdrava jer sadrži vitamine B1, B2, B3, B6 i B12, a sadrži puno korisnih bakterija. Preporučuje se piti sportašima, trudnicama i dojiljama, a poznata je po tome što smanjuje hormon stresa.
Boza je korisna za gubitak tjelesne težine, ako se pije od pola litre do litre dnevno. Koristi se i za oporavak od teških zaraznih i drugih bolesti, jer neki od njezinih sastojaka poboljšavaju ravnotežu vitamina i minerala u tijelu.
- Bozu mogu piti i ljudi koji imaju povišeni krvni tlak - ali ne više od pola litre dnevno, pod uvjetom da nisu prekomjerne tjelesne težine. Za djecu i adolescente boza je zdravi napitak u njihovoj svakodnevnoj prehrani. Ako se bojite piti bozu kupljenu u trgovini zbog dodavanja svih vrsta konzervansa i pojačivača, možete je napraviti kod kuće kako biste bili sigurni u sadržaj i blagodati ovog ukusnog napitka - piše doktorica Rayna Stoyanova na svojoj stranici.
Recept
Sastojci:
- 1/2 kg kukuruznog brašna
- 5 l vode
- 20 g kvasca
- 1/2 kg šećera (može i više)
Priprema:
- U veliki lonac ulijte 5 litara mlake vode te joj dodajte pola kilograma brašna. Umutite i ostavite da odstoji barem desetak sati, idealno je cijelu noć.
- Nakon što je smjesa odstajala lonac treba staviti na laganu vatru i uz povremeno miješanje ostaviti da lagano krčka tri sata.
- Maknite s vatre i pustite da se ohladi.
- Rastopite 20 grama kvasca u malo mlake vodi i sve zajedno dodajte ohlađenoj smjesi brašna i vode. Sve dobro promiješati i ostaviti da odstoji još barem 10 sati.
- Gustu smjesu još jednom dobro promiješajte i procijedite kroz gazu.
- Dodajte pola kilograma šećera i miješajte dok se ne rastopi a smjesa postane kompaktna.
- Izlijte smjesu u boce i stavite u hladnjak. Boce ne zatvarajte čepom zbog stvaranja plinova tijekom hlađenja, piše, Tuzlanski.