Prirodna ulja koja sadrže zaštitni faktor su ulje mrkve, lješnjaka, arganovo ulje, ulje koštica marelice, pa i u narodu poznato od davnina - maslinovo ulje. Maslinovo, sezamovo i bademovo ulje odbijaju oko 20 do 25 posto sunčevih zraka, a ulje mrkve i marelice skoro dvostruko više, dok ulje kikirikija djeluje blagotvorno na previše osunčanu kožu.
- Zapamtite da ova ulja imaju manji zaštitni faktor od industrijskih proizvoda. Njihova prednost je što su prirodna, bez emulgatora i konzervansa, stoga je na vama da dozirate sunčanje ovisno o osjetljivosti vaše kože. Dakle, zaštita od UVA zraka, koje pojačavaju starenje kože, i od UVB zraka, koje izazivaju opekline, pa i karcinonametozne promjene, je djelomična, pa morate biti oprezni i osobito čuvati djecu od predugog izlaganja suncu - objašnjava dr. med. i fitoterapeutkinja Ksenija Krajina Pokupec.
Dok ste na suncu, pijte dovoljno tekućine i zaštitite se šeširima širokog oboda, jedite lubenicu i drugo voće s puno vode. Kremu možete izraditi sami, a sve što vam je potrebno su kvalitetno biljno ulje s prirodno visokim SPF faktorom, primjerice ulje čileanske maline (ZF 30) ili čileanskog lješnjaka (ZF od 10 do 30) te hidrolata i prirodnog emulgatora koji će kremu povezati.
- Varijacija SPF (zaštitnog faktora) kod biljnih ulja najprije ovisi o uvjetima rasta biljke poput stupnja vlage, sunčanih dana i kvalitete zemljišta, pa od usjeva do usjeva ta vrijednost može varirati. Zato, ako se odlučite sami mućkati, potražite kvalitetne brendove na tržištu, isključivo hladno prešana i nerafinirana te organski certificirana biljna ulja - objašnjava aromaterapeut Saša Radulović iz Udruge Anias de Moras.
Izrada kreme za sunčanje
Izrada same kreme sastoji se od tri faze. Prvo se biljna ulja, ulje čileanske maline, karanja ulje i buriti (posljednja dva nemaju SPF faktor), miješaju s prirodnim emulgatorom pa se “masna faza” potom miješa s “vodenom fazom” - kombinacijom hidrolata ljekovite lavande i tekućih ekstrakta algi.
Sljedeća je faza vodena kupelj u kojoj se na 70-ak stupnjeva griju i potom miješaju obje faze te se uz neprestano miješanje (desetak minuta) pretvaraju u laganu i prozračnu kremu bijele boje, koja se potom prebacuje u staklene posudice. Najbolje ju je držati u hladnjaku, a rok trajanja je oko 40 dana.
- Krema za sunčanje iz kućne radinosti upotrebljava se kao i svaka druga komercijalna krema - nanosi se 45 minuta prije sunčanja, svaka tri do četiri sata, te poslije svakog izlaska iz vode ili mora. Važno je naglasiti i da kantarionovo ulje ili ulje gospine trave na koži izloženoj suncu može izazvati mrlje i pokazuje fototoksično djelovanje pa ga se ne preporučuje nanositi na kožu dok se sunčate i kupate. Nema zaštitni faktor, no izvrsno je za oštećenja od sunca - zaključuje Radulović.
Visina faktora zaštite i vrsta ulja
- 2 do 4 - sezamovo ulje
- 4 - ulje jojobe
- 5 - bademovo ulje
- 6 - ulje makadamije
- 6 - shea maslac
- 8 - maslinovo
- 8- kokosovo ulje
- 10 - sojino ulje
- 20 - ulje pšeničnih klica
- 10 do 30 - ulje čileanskog lješnjaka
- 35 do 40 - ulje sjemenki mrkve
- 30 do 50 - ulje sjemenki maline
*savjetuje dr. med. Ksenija Krajina Pokupec za portal Zdrava Krava
Piling za ravnomjernu preplanulost
Prije sunčanja napravite piling cijelog tijela kako biste omogućili ravnomjerno tamnjenje i što dulje trajanje brončanog tena. Možete ga napraviti tako da pomiješate morsku sol i bazno ulje (može i maslinovo), dodate par kapi eteričnih ulja po izboru i istrljate blagim pokretima kožu od stopala prema gore, savjetuje aromaterapeutkinja Petra Brzović.
Pržite se na suncu? Rashladite se hidrolatom lavande
Hidrolat lavande u spreju idealan je izbor za osvježenje lica i cijelog tijela. Odličan je i za dječju kožu, a pomaže i kod opeklina. Nanesen prije kreme za sunčanje, raspršeni hidrolat lavande pomaže u održavanju vlažnosti kože tijekom izlaganja suncu. U kombinaciji s hidrolatom paprene metvice daje osjećaj ugodnog hlađenja, savjetuje aromaterapeut Radulović.
Tradicionalni grčki recept protiv osipa
Često na moru zbog udruženog utjecaja mora, sunca, znoja, soli, pijeska i nečistoća možete dobiti alergiju. Najčešće se osip javlja na vratu i dekolteu te ramenima. Pomiješajte zato u jednakim omjerima domaći jabučni ocat ili kvasinu s vodom, umočite u to maramicu ili gazu i držite oblog.
Kad se ugrije i osuši, ponovite. Što češće budete ponavljali, rezultat će biti bolji. Za dan-dva osip će se smiriti. Tradicionalni grčki lijek protiv osipa i sunčanih opeklina su ružine latice namočene u jabučni ocat. Pripravak rashlađuje i umiruje upaljenu kožu.
Recept za brzu kremu ili ulje za sunčanje
U baznu ili dječju kremu dodajte ulje marelice i badema i promiješajte te dodajte još par kapi eteričnog ulja lavande i ulja nevena. Za ulje u jednakim omjerima pomiješajte bademovo i maslinovo ulje ili ulje marelice, par kapi eteričnog ulja lavande ili kamilice i sve dobro protresite, savjetuje Krajina Pokupec.
Pijte nezaslađeni i ohlađeni čaj od metvice i šipka
Dok se sunčate, rashladite organizam osvježavajućim čajem. Pomiješajte u jednakim omjerima metvicu, kamilicu, šipak, hibiskus, kadulju i sljez. Procijedite ga, rashladite i servirajte s kockicom leda i kriškom limuna, savjetuje Krajina Pokupec.