To je to što me zanima!

Štetna gazirana pića: U jednoj čaši soka ima čak 30 aditiva

Zbog učinka na zdravlje na gazirana pića se u svijetu uvode i porezi, a zabranjuje se prodaja velikih pakiranja. Osteoporoza i debljina rezultat su pijenja gaziranog
Vidi originalni članak

Ako svaki dan piju više od jedne čaše slatkih sokova, djevojčice mogu ranije ući u pubertet, tvrde američki istraživači. Stanice onih koji na dan piju više od dvije čaše gaziranih napitaka gotovo su pet godina starije od stanica njihovih vršnjaka koji ne piju te slatke sokove. Već i više od tri čaše slatkih napitaka na dan moglo bi povećati rizik od karcinoma kod žena. 

- U gaziranim napicima ima više od 30 različitih aditiva, od boja, konzervansa i zaslađivača, preko kofeina, do kiselina i tvari za poboljšanje okusa. Ipak, glavne mane zbog kojih su gazirani sokovi već godinama na ‘optuženičkoj klupi’ su jaka kiselost i velike količine šećera. No šećerne bombe, koje uz to sadrže i velike količine kofeina, stimulacijski su sportski napici i energetska pića. Zbog njihova sastava i niza dokazano štetnih učinaka na zdravlje na takva se pića u nekim stranim zemljama uvode i posebni porezi, zabranjuje se njihova prodaja u velikim pakiranjima, a aparati za prodaju takvih napitaka izbacuju se iz krugova škola i sveučilišta - upozorava ugledni hrvatski endokrinolog i dijabetolog, prof. dr. Miroslav Dumić iz poliklinike ABR. 

Ističe da su neke štetne posljedice pijenja gaziranih pića, ali i ostalih slatkih napitaka, dokazane, a druge još treba istražiti.

- Gazirana pića dokazano su povezana s erozijom zubne cakline, osteoporozom, nadutošću te debljinom i šećernom bolesti, no samo kad je unos takvih napitaka kombiniran s premalo kretanja i prevelikim količinama hrane. Primjerice, ako popijete dvije čaše slatkoga gustog soka, a nakon toga trčite i vježbate, kilogrami se neće gomilati. No pojedete li pizzu koja potiče žeđ te je ‘zalijete’ velikom količinom gaziranog ili gustog soka te uz to čitav dan presjedite ispred računala ili TV-a, tad se zbog pretvaranja šećera u masti opasno povećava rizik za razvoj dijabetesa tip 2 i masne infiltracije jetara - kaže dr. Dumić. Gazirani voćni sokovi obiluju voćnim šećerima koji se apsorbiraju u jetrima te pretvaraju u masti. Pijete li po dvije limenke takvih sokova na dan, pod pet ste puta većim rizikom od masne infiltracije jetara, koja je preteča ciroze i karcinoma, pokazalo je izraelsko istraživanje iz 2009. Situacija je još ozbiljnija ako svakodnevno pijete sportske napitke koji po limenci mogu sadržavati i do 13 žličica šećera, što je četiri žličice više nego što sadrži ista količina klasičnoga gaziranog napitka. Osim zbog oštećenja jetara, gazirani su sokovi “pravomoćnom presudom” osuđeni i zbog opasnog napada na zubnu caklinu.

- Dokazano je da zbog velikog udjela šećera i visoke kiselosti gazirana pića uzrokuju eroziju cakline i zubni karijes. Šećer reagira s bakterijama u zubnom plaku pri čemu se proizvode štetne kiseline koje mogu uzrokovati truljenje. Nakon unosa gaziranog pića potrebno je i do 45 minuta da se povećani stupanj kiselosti u ustima vrati na normalnu razinu - kaže naš sugovornik. No još veću štetu od voćnih sokova mogu napraviti gazirana pića, npr., kola je za caklinu čak deset puta korozivnija od voćnih sokova s istim udjelom šećera, pokazala je studija Sveučilišta u Birminghamu. Krivcem se smatra limunska kiselina koja se dodaje gaziranim pićima, a zbog nje su čak i dijetne kole s malim udjelom šećera loše za zube, tvrdi prof. Damian Walmsley, znanstveni savjetnik britanske stomatološke udruge. Pijete li je svakodnevno nekoliko godina, zbog sadržaja ugljične kiseline čak i gazirana voda može oštetiti caklinu, no dvije, tri čaše na tjedan neće ostaviti posljedice. Gazirana pića mogu ostaviti posljedice i na kostima te uzrokovati nastanak osteoporoze.

- Slatki i gazirani sokovi, posebno kola, sadrže mnogo fosfata, tj. fosforne kiseline. Zbog čega naš organizam kako bi uspostavio normalan omjer fosfora i kalcija u krvi, otpušta rezervni kalcij iz kostiju. Ako ne boravite dovoljno na zraku i ne izlažete se suncu te prehranom ne unosite dovoljno kalcija, naći ćete se pod povećanim rizikom od osteoporoze. 

No popijete li tri čaše kole te dan provedete aktivno, krećući se i izlažući suncu, te jedete namirnice bogate kalcijem, tad niste u rizičnoj kategoriji - kaže dr. Dumić. 

Važno je, dakako, što pijete i kakav je sastav napitaka, no još je važnije koju količinu tih sokova pijete. 

- Djeca i adolescenti na dan, nažalost, često piju tri, četiri limenke gaziranih i sportskih napitaka. Marketing proizvođača tih napitaka snažno je usmjeren na životnu dob od 13 do 18 godina te stoga postoji realna opasnost da se kod djece stvori navika i da se razvije neka vrsta ovisnosti o kola napicima, slična ovisnosti o cigaretama i kofeinu - upozorava dr. Dumić.

Pretjerivanje vodi u agresiju

Pijenje većih količina gaziranih pića povezano je s agresivnošću, rizičnim ponašanjem, poremećajem pažnje, nesanicom i većom sklonosti suicidu. Zbog velike količine kofeina koji sadrže, sportski napitci mogu uzrokovati nervozu i nesanicu. Dokazano je da oni koji piju tri, četiri limenke takvih pića na dan pokazuju pojačanu agresivnost, kaže dr. Dumić.

Opasnost se krije u velikim porcijama

Od jedne čaše ili limenke gaziranog soka nema štete, no problem je u velikim pakiranjima. Sa Zapada se proširio sindrom velikih porcija brze hrane i napitaka, a upravo se od tamošnjih proizvođača sada zahtijeva da smanje količinu šećera u tim napicima i zabranjuje se distribucija gaziranih pića u velikim pakiranjima, kaže naš sugovornik.

Okidač i za pojavu ranog puberteta

Djevojčice koje piju više od dvije limenke slatkog napitka na dan mogu ranije dobiti mjesečnicu te ući u pubertet prije svojih vršnjakinja koje piju dvije ili manje limenki soka na tjedan, smatraju američki znanstvenici. 

- Kada unosimo mnogo šećera, raste razina inzulina u krvi što može dovesti do povećane koncentracije ženskih spolnih hormona, estrogena, a to može pogodovati preuranjenom pubertetu. No ta je teorija još na razini sumnje - tvrdi dr. Miroslav Dumić.

Raste jaka želja za slatkom hranom

Samo dvije limenke slatkoga gaziranog pića na dan smanjuju percepciju slatkog okusa te potiču žudnju za još šećera, kaže dr. Hans-Peter Kubis, fiziolog na Sveučilištu Bangor koji je s timom proveo studiju o učincima gaziranih pića no također mogu potaknuti želju za još šećera.

Sokovi u brojkama

  • U gaziranim pićima ima više od 30 različitih aditiva, boja i zaslađivača. 
  • Osteoporoza, debljina i šećerna bolest dokazano su rezultat pijenja gaziranog pića. 
  • Postoji realna opasnost da djeca razviju ovisnost o gaziranom, upozorava dr. Miroslav Dumić. 

Idi na 24sata

Komentari 103

  • El Tractor 02.03.2015.

    izbjegavanje na najjače!

  • ellizabet 25.02.2015.

    Ne pijem ništa osim vode,kave ili čaja pop potrebi.

  • LukaZd_1 24.02.2015.

    Ni voda nije zdrava, ribe se hebu u njoj!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare