Prema novim smjernicama Američkog liječničkog učilišta, stariji muškarci kojima razina testosterona tijekom godina opada, trebali bi za liječenje seksualne disfunkcije dobivati samo testosteronsku zamjenu.
Naime prodaja raznih tretmana s niskim ili nadomjesnim testosteronom od 2001. do 2011. godine je utrostručena, i to potaknuta oglašavanjem s kojim potrošačima obećava da će im rasti vitalnost i libido - s testosteronom u obliku flastera, gelova, tableta i injekcija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Taj se trend od 2013. mijenja jer su objavljena ispitivanja koja sugeriraju da ti tretmani nose rizik od moždanog i srčanog udara, a 2016. je i Američka Agencija za hranu i lijekove naložila proizvođačima da moraju na naljepnicama proizvoda upozoriti na rizike povezane sa srcem i mentalnim zdravljem.
- Ti su lijekovi i dalje dosta popularni, najviše zbog televizijskih oglasa i izravnog oglašavanja - kaže predsjednik Američkog liječničkog učilišta (ACP) dr. Robert McLean i dodaje kako je prevelik broj reklama koje obećaju 'izvor mladosti'.
ACP je tako svoje preporuke razvio na temelju najnovijih dokaza o sigurnosti i učinkovitosti liječenja testosteronom kod muškaraca s niskim testosteronom koji je povezan s njihovom dobi. Studije su proučavale učinkovitost tretmana za seksualnu funkciju, fizičku spremu, kvalitetu života, vitalnost, depresiju i ozbiljne nuspojave poput srčanih bolesti, moždanog udara i povećanog rizika od smrti.
Preporuke ACP-a su dizajnirane i tako da obiteljske liječnike upute u to kako da savjetuju muškarce koji ih pitaju o ovim tretmanima.
Razina testosterona inače opada oko 1,6 posto godišnje, počevši od sredine 30-ih. Oko 20 posto muškaraca u dobi od 60 i više godina ima nizak testosteron, a taj se broj povećava na 30 posto za muškarce u 70-ima i na 50 posto za muškarce u 80-ima.
Na temelju pregleda, ACP je utvrdio da muškarci s niskim testosteronom koji je povezan s dobi imaju malu korist od tretmana.
Promatrali su i cijenu tretmana i otkrili da su injekcije daleko jeftinije od gelova ili flastera. Konkretno, otkrili su da je 2016. zamjenska terapija testosteronom u obliku flastera koštala 2135,32 dolara, (oko 14.200 kn), dok su injekcije koštale samo 156,24 dolara (oko 1000 kn).
Zaključili su i da nema dovoljno dokaza da ovi lijekovi povećavaju rizik od raka prostate ili smrti, a liječnici kažu kako će tek za nekoliko godina imati i dokaze o njihovom utjecaju na kardiovaskularne bolesti i rak prostate.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: