To je to što me zanima!

Stan od 36 m2 u Zagrebu obitelj dizajnera uredila u retro stilu: Pregradom su 'povećali' prostor

Obiteljski obrt Le prase uredio je ovaj stan na Kvatriću. Alan, supruga Tajana i kći Iva kreativci su bez premca koji stvaraju prostore koji traže glavnog lika, ujedno u njima stvarajući ugodnu atmosferu...
Vidi originalni članak

Kad sam osmišljavao ovaj stan, glavna misao mi je bila da napravim stan u kojem bih živio i osjećao se ugodno. Druga misao je bila da ga uklopim i prilagodim gradu i kvartu u kojem se stan nalazi, objašnjava nam Alan Stanković (52), snimatelj, koji je sa suprugom Tajanom Čanić Stanković (51), scenografkinjom i dizajnericom, te kćeri Ivom Stanković (23), dizajnericom uredio jedan šarmantan stan blizu Kvatrića u Zagrebu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kroz obiteljski obrt Le prase potpisuju interijere i eksterijere za koje, kaže, nije dovoljno da budu dovoljni sami sebi, nego moraju imati elemente ugode koji nisu opisani standardima, nego - dojmom.

- Svi smo vezani za snimanja i film. Takav nam je i pristup prema uređenju prostora. Stvaramo prostore koji traže glavnog lika. Ne mislimo da smo završili prostor prije nego što mu damo karakter i životnost. To radimo kroz filmski pristup pa uvijek pletemo priču o ljudima i životu u uređenju interijera. Držimo se pravila, ne radimo kompromise oko kvalitete i upotrebljivosti, no u konačnici svemu dajemo malo topline i života - objašnjava nam Alan.

Stan ima 36 četvornih metara, a u njegovoj originalnosti uživaju turisti koji ga uzimaju za jednodnevni najam.

- U ime novog vlasnika kontaktirao nas je Luka Prica iz Starling nekretnina. Trebalo je dizajnirati stan koji će u malenoj kvadraturi imati sve elemente potrebne za ugodan građanski život. Vlasnik je želio da stan bude kvalitetno i dobro napravljen te da zadovoljava dvostruku ulogu - za kratkoročni najam i za kvalitetan život na dulje, kao i da stan ima prostor za spavanje s 'king size' krevetom, radni prostor, dnevni boravak, kuhinju sa svim elementima i prostor za blagovanje, kupaonicu i prostor koji će služiti kao ostava. Sve smo to izrealizirali, a vlasnik je na kraju bio izuzetno zadovoljan. Čak i toliko da bi se on uselio u njega. Tad sam znao da sam postigao ono što sam želio - govori Alan.

Od narudžbe do realizacije svih radova prošla su tri i pol mjeseca. Projekt je započeo osmišljavanjem prostora i izradom 3D vizualizacija i nacrta te osmišljavanjem rasporeda prostorija oko kojeg je surađivao s Lukom, ali i s Tajanom i Ivom.

- Stan smo zamislili kao prostor u kojem može komforno i jednostavno živjeti mladi zaposleni čovjek koji ima partnera i treba prostor u kojem se može dobro odmoriti, ali i odraditi posao od kuće. Stan je u staroj zagrebačkoj ulici i ima predivan pogled na krošnje drveća pa smo odlučili zadržati elemente starih zagrebačkih stanova. Svi trajni elementi su napravljeni tako da su ugrađeni u prostor i vrlo kvalitetni da se ne trebaju dugo mijenjati - naglašava Alan.

U cijelu priču zato su odlučili unijeti i hrast...

- Dio namještaja rađen je po našim nacrtima i sagrađen je da traje. Elementi poput drvenog zida, kreveta, ormara i komoda su zamišljeni i projektirani prema prostoru pa smo išli na čvrsti i za naše krajeve najbolji materijal, a to je hrast. Hrast se dobro uklopio u prostor jer je obrađen na moderan način, a spaja nas s nekim nostalgičnim vremenima u kojima je zgrada sagrađena. Baš poput cijeloga stana. Posebna priča je drveni zid koji dijeli prostor sobe na spavaći i radni dio. Prozračan je i propušta dnevno svjetlo u radni prostor, a u isto vrijeme sprečava poglede prema spavaćem dijelu pa je u redu krevet ostaviti i nepospremljen ili legnuti se i odmarati i kad je još netko u stanu. Kod tog zida dobili smo još jednu dodatnu vrijednost jer je statički učvrstio prostor te pojačao sobu baš poput potpornja. Kvaliteta hrasta i struktura zida to omogućuju - govori nam Alan i dodaje da su kao prilagodba dnevnom najmu uvedeni konfekcijski komadi namještaja te su tako uklopljeni i boje i karakter potreban da nekretnina bude zanimljiva na tržištu.

DIZAJNERSKI 'TOUCH' Sami su uredili kuću u Zagrebu: Naš je dom poput umjetničke galerije, svaki kutak je po mjeri

- Stolice su iz nekoliko dućana i birane su tako da unesu svježine i boje u prostor. Neke su sklopive pa nije problem skloniti ih sa strane ako treba dodatnog prostora u blagovanju ili ih dodati ako se pojavi više gostiju. Mogu se lagano prenijeti u prostor sobe i uz veliku tabure sofu postati dio dnevnog boravka. Radni stol u dnevnom boravku je napravljen od starih nogu tehničkog stola za crtanje i s njim smo unijeli vintage moment koji smo dodatno podcrtali ukrasima poput stare role za film i mozaika koje smo sami radili izrezivanjem iz starih novina i knjiga - objašnjava nam sugovornik.

Cijeli stan dobio je na toplini i udobnosti zbog pomnog odabira ne samo materijala, svjetla i boja, nego i pomičnih predmeta poput zidnih ukrasa, dekora, stolica i tkanina koji unose u prostor boju i život. Promjenom ovih elemenata stan se lagano može osvježiti ili pretvoriti u prostor prilagođen stalnim stanarima.

UREĐENJE DOMA Dizajner interijera: Dodajte crne detalje u dom za dašak luksuza

- Za boje, uređenje i odabir namještaja pobrinula se Tajana. Na kraju nam se pridružila Iva i pomogla s izradom grafika i ostalih ukrasa. Ona je diplomirani grafički dizajner pa je to odradila stručno i lijepo. Iva je bila i glavni rekviziter pa je sastavila sav namještaj iz trgovina i postavila detalje po stanu - opisuje Alan.

Grafike su dimenzijama i bojama rađene po prostoru, a ne obrnuto. Kroz njih je ispričana priča o cijelom stanu. Manji formati su mozaici s umjetničkim intervencijama i u potpunosti su autorski.

- Zidovima smo dali strukturu odabirom završnog sloja, izabrali smo boje koje su objedinile i pojačale osjećaj mira i sklada u stanu te dobro se spojile s parketima i namještajem. Sive pločice koje se nastavljaju iz kuhinjskog dijela preko ulaznog dijela do kupaonice povezale su prostor i učinile ga kompaktnim. Kupaonica je vrlo jednostavna i lagana za održavanje baš poput cijelog uređenja stana. I svi ostali elementi su ili zatvoreni s podom ili lebdeći pa se lako čisti - zaključuje ovaj kreativac.

Namještaj po mjeri radio je Marko Stakor, a staklenu stijenu koja dijeli kuhinju od sobe izradili su kod vrhunskih profesionalaca iz Interno Concept. Željezne profile obojili su u 'off' bijelu boju da se vizualno ne zatvori prostor tamnom bojom. Ova pregrada je važna kao zvučna barijera, ali i kao barijera između kuhinje i sobe pa se mirisi kuhanja ne šire po cijelom stanu. 

IMAJU ČAK I SLAP I SAUNU Ovo još niste vidjeli: Sagradili spilju usred kuće u Fužinama

 

Idi na 24sata

Komentari 21

  • morskamor 26.01.2024.

    Umjesto da su krevet zamijenili s “radnim prostorom”. Postavili su krevet do prozora, sve ostalo je u mraku, ako zelis gledat tv moras ili na klupicu, ili na krevet. Kauca nigdje. Niti je za stanovati, niti za iznajmiti za vise osoba. Mozda za iznajmiti nekom samcu poslovnjaku na neko vrijeme, a u tom slucaju je kuhinja prevelika.

  • mrTrobec 25.01.2024.

    Vidi se na prvu da su svi arhitekti koji su studirali u Francuskoj

  • volim život 25.01.2024.

    Baš mi ne izgleda 36 kvadrata ima više.

Komentiraj...
Vidi sve komentare