Kad sam osmišljavao ovaj stan, glavna misao mi je bila da napravim stan u kojem bih živio i osjećao se ugodno. Druga misao je bila da ga uklopim i prilagodim gradu i kvartu u kojem se stan nalazi, objašnjava nam Alan Stanković (52), snimatelj, koji je sa suprugom Tajanom Čanić Stanković (51), scenografkinjom i dizajnericom, te kćeri Ivom Stanković (23), dizajnericom uredio jedan šarmantan stan blizu Kvatrića u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kroz obiteljski obrt Le prase potpisuju interijere i eksterijere za koje, kaže, nije dovoljno da budu dovoljni sami sebi, nego moraju imati elemente ugode koji nisu opisani standardima, nego - dojmom.
- Svi smo vezani za snimanja i film. Takav nam je i pristup prema uređenju prostora. Stvaramo prostore koji traže glavnog lika. Ne mislimo da smo završili prostor prije nego što mu damo karakter i životnost. To radimo kroz filmski pristup pa uvijek pletemo priču o ljudima i životu u uređenju interijera. Držimo se pravila, ne radimo kompromise oko kvalitete i upotrebljivosti, no u konačnici svemu dajemo malo topline i života - objašnjava nam Alan.
Stan ima 36 četvornih metara, a u njegovoj originalnosti uživaju turisti koji ga uzimaju za jednodnevni najam.
- U ime novog vlasnika kontaktirao nas je Luka Prica iz Starling nekretnina. Trebalo je dizajnirati stan koji će u malenoj kvadraturi imati sve elemente potrebne za ugodan građanski život. Vlasnik je želio da stan bude kvalitetno i dobro napravljen te da zadovoljava dvostruku ulogu - za kratkoročni najam i za kvalitetan život na dulje, kao i da stan ima prostor za spavanje s 'king size' krevetom, radni prostor, dnevni boravak, kuhinju sa svim elementima i prostor za blagovanje, kupaonicu i prostor koji će služiti kao ostava. Sve smo to izrealizirali, a vlasnik je na kraju bio izuzetno zadovoljan. Čak i toliko da bi se on uselio u njega. Tad sam znao da sam postigao ono što sam želio - govori Alan.
Od narudžbe do realizacije svih radova prošla su tri i pol mjeseca. Projekt je započeo osmišljavanjem prostora i izradom 3D vizualizacija i nacrta te osmišljavanjem rasporeda prostorija oko kojeg je surađivao s Lukom, ali i s Tajanom i Ivom.
- Stan smo zamislili kao prostor u kojem može komforno i jednostavno živjeti mladi zaposleni čovjek koji ima partnera i treba prostor u kojem se može dobro odmoriti, ali i odraditi posao od kuće. Stan je u staroj zagrebačkoj ulici i ima predivan pogled na krošnje drveća pa smo odlučili zadržati elemente starih zagrebačkih stanova. Svi trajni elementi su napravljeni tako da su ugrađeni u prostor i vrlo kvalitetni da se ne trebaju dugo mijenjati - naglašava Alan.
U cijelu priču zato su odlučili unijeti i hrast...
- Dio namještaja rađen je po našim nacrtima i sagrađen je da traje. Elementi poput drvenog zida, kreveta, ormara i komoda su zamišljeni i projektirani prema prostoru pa smo išli na čvrsti i za naše krajeve najbolji materijal, a to je hrast. Hrast se dobro uklopio u prostor jer je obrađen na moderan način, a spaja nas s nekim nostalgičnim vremenima u kojima je zgrada sagrađena. Baš poput cijeloga stana. Posebna priča je drveni zid koji dijeli prostor sobe na spavaći i radni dio. Prozračan je i propušta dnevno svjetlo u radni prostor, a u isto vrijeme sprečava poglede prema spavaćem dijelu pa je u redu krevet ostaviti i nepospremljen ili legnuti se i odmarati i kad je još netko u stanu. Kod tog zida dobili smo još jednu dodatnu vrijednost jer je statički učvrstio prostor te pojačao sobu baš poput potpornja. Kvaliteta hrasta i struktura zida to omogućuju - govori nam Alan i dodaje da su kao prilagodba dnevnom najmu uvedeni konfekcijski komadi namještaja te su tako uklopljeni i boje i karakter potreban da nekretnina bude zanimljiva na tržištu.
- Stolice su iz nekoliko dućana i birane su tako da unesu svježine i boje u prostor. Neke su sklopive pa nije problem skloniti ih sa strane ako treba dodatnog prostora u blagovanju ili ih dodati ako se pojavi više gostiju. Mogu se lagano prenijeti u prostor sobe i uz veliku tabure sofu postati dio dnevnog boravka. Radni stol u dnevnom boravku je napravljen od starih nogu tehničkog stola za crtanje i s njim smo unijeli vintage moment koji smo dodatno podcrtali ukrasima poput stare role za film i mozaika koje smo sami radili izrezivanjem iz starih novina i knjiga - objašnjava nam sugovornik.
Cijeli stan dobio je na toplini i udobnosti zbog pomnog odabira ne samo materijala, svjetla i boja, nego i pomičnih predmeta poput zidnih ukrasa, dekora, stolica i tkanina koji unose u prostor boju i život. Promjenom ovih elemenata stan se lagano može osvježiti ili pretvoriti u prostor prilagođen stalnim stanarima.
- Za boje, uređenje i odabir namještaja pobrinula se Tajana. Na kraju nam se pridružila Iva i pomogla s izradom grafika i ostalih ukrasa. Ona je diplomirani grafički dizajner pa je to odradila stručno i lijepo. Iva je bila i glavni rekviziter pa je sastavila sav namještaj iz trgovina i postavila detalje po stanu - opisuje Alan.
Grafike su dimenzijama i bojama rađene po prostoru, a ne obrnuto. Kroz njih je ispričana priča o cijelom stanu. Manji formati su mozaici s umjetničkim intervencijama i u potpunosti su autorski.
- Zidovima smo dali strukturu odabirom završnog sloja, izabrali smo boje koje su objedinile i pojačale osjećaj mira i sklada u stanu te dobro se spojile s parketima i namještajem. Sive pločice koje se nastavljaju iz kuhinjskog dijela preko ulaznog dijela do kupaonice povezale su prostor i učinile ga kompaktnim. Kupaonica je vrlo jednostavna i lagana za održavanje baš poput cijelog uređenja stana. I svi ostali elementi su ili zatvoreni s podom ili lebdeći pa se lako čisti - zaključuje ovaj kreativac.
Namještaj po mjeri radio je Marko Stakor, a staklenu stijenu koja dijeli kuhinju od sobe izradili su kod vrhunskih profesionalaca iz Interno Concept. Željezne profile obojili su u 'off' bijelu boju da se vizualno ne zatvori prostor tamnom bojom. Ova pregrada je važna kao zvučna barijera, ali i kao barijera između kuhinje i sobe pa se mirisi kuhanja ne šire po cijelom stanu.