S obzirom na sve opasnosti koje prijete na ulici, razumljivo je da roditelji zauzimaju zaštitnički stav u odgoju tinejdžera, no moraju se oduprijeti želji da ih ne puštaju nikamo dok ne postanu punoljetni, savjetuju američki psiholozi. Djeca trebaju biti svjesna opasnosti, a roditelj će pomoći u tome da razviju radar za škakljive ili opasne situacije. Staviti ih pod stakleno zvono nije rješenje jer će se prije ili poslije morati suočiti sa stvarnim svijetom. Samo uz dozu neovisnosti će razviti važne socijalne vještine i naučiti se brinuti o sebi. Čvrsta pravila o ograničenju izlaska moraju biti definirana i primjerena dobi, a od njih se ne smije odstupiti čak niti u slučaju dječjih ucjena plakanjem, durenjem ili ljutitim ponašanjem. Tinejdžeri se znaju poslužiti raznim trikovima poput: “Svi ostali mogu ostati do 2 sata, zašto ja ne mogu?” ili “Ako mi ne dopustite, otići ću od kuće” na koje je bolje ne nasjesti. Uvijek ima roditelja koji su “treniranje strogoće” naslijedili u obitelji ili onih koji djeci dopuštaju sve što požele.
U potrazi za zlatnom sredinom pomoći će mišljenja drugih roditelja te razgovor sa psihologom ili profesorima. Povjerenje između tinejdžera i roditelja se gradi postupno, a u skladu s time raste i djetetova sloboda. Budući da je znanje moć, roditelji će najbolje pripremiti dijete tako da ih educiraju o opasnostima interneta, izlazaka na sumnjiva mjesta, alkohola i prijevremenog seksa.
Tinejdžerima valja objasniti da su roditeljska ljubav, pažnja i briga bezuvjetne te da ne prestaje u slučaju loših ocjena, pogrešaka ili nestašluka. Oni moraju znati da se uvijek mogu obratiti roditeljima bez straha od nerazumijevanja, kazne ili ismijavanja.
Djeci valja objasniti sve prijetnje interneta i reći im da nikad ne ostavljaju osobne podatke ili dogovaraju susrete naslijepo s ljudima koje upoznaju na Facebooku, chatu ili forumima. Upozorite ih da je većina profila neistinita te da su prevare česte.
Savjeti za sigurnost tinjdžera
>>Primijetiš li da te netko slijedi ili si u opasnosti, uđi u kafić ili trgovinu, pravi se da zvoniš na vrata ili zoveš na mobite
>>Uvijek pokušaj ići kući u velikoj grupi prijatelja, birajte osvijetljene ulice što bliže stambenim zgradama i “civilizaciji”.
>>Vjeruj svojim instinktima - ako situacija djeluje opasno, vjerojatno i je. Otiđi i nazovi me da dođem po tebe.
>>Uvijek mi reci s kim ideš van, tko će te povesti ili kod koga ćeš prespavati. Ostavi mi broj na koji te mogu dobiti.