To je to što me zanima!

Stakleni blokovi na moderan način: Za više svjetla i retro stil

Stakleni blokovi mogu se koristiti u različitim dizajnerskim kontekstima, od modernog minimalizma do vintage ili retro estetike, kaže dizajner interijera Matej Kušević
Vidi originalni članak

Modna kuća Bottega Veneta tijekom Pariškog tjedna mode otvorila je svoju novu prodavaonicu u srcu grada, na prestižnoj Aveniji Montaigne. Ovo je prva trgovina koju je dizajnirao Matthieu Blazy, novi kreativni direktor brenda, a već je privukla pozornost zbog jedinstvenog dizajna. Prostire se na gotovo 800 četvornih metara, a dvokatni prostor nudi posjetiteljima intimno putovanje kroz prošlost, sadašnjost i budućnost.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Jedan od ključnih elemenata koji definiraju ovaj prostor su stakleni blokovi, podrijetlom iz Venecije, integrirani u pod, strop i zidove trgovine, koji stvaraju geometrijsku mrežu i difuzno homogeno svjetlo. U kombinaciji s talijanskim pločama od orahovine, koje uokviruju prijelazne prostore stubišta i hodnika galerije nakita, stakleni blokovi dodaju sofisticiranu i modernu notu dizajnu.

Što je to s tolikim stilovima ‘80-ih koji se upravo vraćaju? Povratak ‘80-ih već je prihvaćen s oduševljenjem u modnoj industriji, ali u svijetu interijera mnogi su ostali zatečeni. Takvo uređenje, poput chintz zavjesa i čupavih tepiha, činilo se kao prošlost, no polako ali sigurno opet dobiva na popularnosti.

Zamišljeni kao genijalno rješenje za ispunjavanje prostora svjetlom, stakleni blokovi su u prošlosti koristili za sve, od vanjskih zidova do tuš-kabina. Danas njihova uporaba u modernom dizajnu interijera donosi svježinu i eleganciju, istodobno zadržavajući funkcionalnost i estetsku privlačnost.

Dizajner interijera i vlasnik studija M1st design, Matej Kušević, kaže da pružaju osjećaj prostranosti.

- Njihova transparentnost omogućuje stvaranje intrigantnih efekata svjetlosti koji mogu transformirati atmosferu prostora tijekom dana. Također, stakleni blokovi mogu stvoriti dojam otvorenosti i povezanosti između različitih dijelova prostora - kaže dizajner.

Šuplji stakleni blok patentirao je Gustave Falconnier 1886. godine. Ove “briques de verre” bile su puhane u kalup i imale su šuplje središte, što je omogućavalo difuziju svjetla. Owens-Illinois Glass Company prvi je put predstavio stakleni blok američkoj javnosti 1933. godine na izložbi “Stoljeće napretka” u Chicagu, izgradivši zgradu od gotovo 25.000 staklenih blokova. Njihova popularnost brzo je rasla zahvaljujući svojstvima kao što su niska cijena, propuštanje i raspršivanje svjetla, visoka čvrstoća i izdržljivost te otpornost na vatru. Iako su stakleni blokovi pali u nemilost tijekom ranih 2000-tih, danas se vraćaju u velikom stilu.

VAŽNO JE BITI KREATIVAN 6 trikova za uštedu prostora ako živite u malom stanu: Iskoristite i uredite baš svaki kutak

- Stakleni blokovi harmonično se uklapaju u industrijski dizajn zbog svoje sirove teksture i jednostavnosti oblika - kaže Kušević te dodaje da osim toga, njihova sposobnost stvaranja kontrasta s drugim materijalima, poput metala ili betona, može dodati dimenziju i dubinu prostoru.

Dobro se slažu s različitim materijalima, ovisno o željenom stilu i funkciji prostora. Mogu se kombinirati s metalom za postizanje industrijskog izgleda, s drvom za dodavanje topline i prirodnog osjećaja, ili s betonom za postizanje suvremenog i minimalističkog stila. Kombinacija materijala može stvoriti intrigantan vizualni kontrast i dodati slojevitost prostoru.

Isto tako, stakleni blokovi mogu se koristiti u različitim dizajnerskim kontekstima, od modernog minimalizma do vintage ili retro estetike, prilagođavajući se stilu prostora i preferencijama vlasnika. Suvremeni arhitekti i dizajneri koriste staklene blokove na nove i uzbudljive načine, uključujući fasade zgrada, prozore, zidove i razne komercijalne aplikacije, kao što su poslovne zgrade, maloprodajni prostori i restorani.

SAM SVOJ DIZAJNER Uz ove super trikove vizualno povećajte malu dnevnu sobu

Mogu se koristiti kao pregrade za razdvajanje prostora, zidovi za dodavanje privatnosti bez potpunog zatvaranja prostora ili kao dekorativni elementi koji istodobno propuštaju svjetlost.

- Važno je pažljivo planirati raspored blokova kako bi se postigla optimalna distribucija svjetlosti i postigao željeni estetski učinak - savjetuje dizajner.

- Povratak staklenih blokova može biti posljedica sve većeg interesa za održivim materijalima i konceptima poput prirodne svjetlosti i ventilacije u interijerima. Također, moda je ciklična, pa se materijali i dizajnerski elementi koji su nekoć bili popularni povremeno vraćaju u fokus - objašnjava Kušević.

OBJASNIO JE ZAŠTO Dizajner interijera: 'Ove 4 boje ja nikad ne bih stavio u kuhinju'

Uz to, tehnološki napredak u proizvodnji staklenih blokova može biti još jedan faktor koji podržava njihov ponovni uspon u popularnosti. Stakleni blokovi relativno su jednostavni za održavanje i dugotrajni. Međutim, nedostaci mogu uključivati ograničenu privatnost, ako su transparentni, te težinu i složenost instalacije, posebno ako se koriste za konstrukciju zidova ili pregrada.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare