To je to što me zanima!

Sredstva za čišćenje povezana su s razvojem astme kod djece

Nakon godina upozoravanja o zagađenom zraku, stručnjaci su sada sve više zabrinuti zbog onečišćenja u zatvorenom, a problem su, kažu, kemikalija koje se prenose zrakom
Vidi originalni članak

Proizvodi za čišćenje u domaćinstvu povezani su s razvojem dječje astme, pokazalo je istraživanje kanadskih znanstvenika sa sveučilišta Simon Fraser u Vancouveru. Sudjelovale su 2022 obitelji. 

Studija na 2000 novorođenčadi otkrila je da oni čiji roditelji koriste deterdžent za pranje suđa, praškove za pranje rublja i sredstva za čišćenje ima 37 posto veću vjerojatnost da će im do treće godine života biti dijagnosticirana astma. 

Inače, samo u Velikoj Britaniji od astme pati više od tri milijuna ljudi, od čega je 1,1 milijun djece.

Nakon godina upozoravanja o zagađenom zraku, stručnjaci su sada sve više zabrinuti zbog onečišćenja u zatvorenom, a problem su, kažu, kemikalije koje se prenose zrakom, kao one iz sredstava za čišćenje, pogotovo u domovima gdje nema protoka svježeg zraka.

Svaku su obitelj, u kojoj su bile i bebe mlađe od četiri mjeseca, pitali koliko često koriste neki od 26 štetnih proizvoda, poput npr. izbjeljivača i deterdženata.

VELIKA STUDIJA O VIRUSU Korona najviše ubija starije od 80 i opasnija je za muškarce

Pokazalo se da se najčešće koristili deterdžent za rublje - 90 posto obitelji ga koristi svakodnevno, dok se sredstva za pranje suđa, za čišćenje površina ili WC-a koriste najmanje jednom tjedno u većini obitelji.

Istraživači su nakon toga tri godine pratili zdravstveno stanje tih beba, a utvrdili su da se kod jedne četvrtine vjerojatno razvila astma - odnosno 37 posto će ih razviti neki oblik astme, a 35 posto ima veću vjerojatnost od recidiva hripavca.

Tim je upozorio i da su proizvodi za čišćenje koji se raspršuju po zraku povezani s najvećim rizikom.

ČEŠĆE SU BOLESNE ŽENE Na bolovanju smo najčešće radi prehlada, stresa ali i depresije

- Naša je studija proučavala novorođenčad, koja provodi 80 do 90 posto svog vremena u zatvorenom, a posebno su osjetljiva na izloženost kemikalijama kroz pluća i kožu zbog veće brzine disanja i redovitog kontakta s kućnim površinama - rekla je dr. Jaclyn Park iz tima za Daily Mail, a upozorila je i kako bi roditelji trebali pomnije čitati oznake na proizvodima i odabrati one koji ne sadrže hlapljive organske spojeve.

- Čak i proizvodi koji imaju oznaku 'ekološki prihvatljivi često sadržavaju štetne tvari - upozorili su znanstvenici.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU VIDEO SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 1

  • ..D a r k w o o d.. 18.02.2020.

    A PASIVNO pušenje? Masu roditelja puši pored djece u zatvorenim prostorima ko lokomotive od najmanje njihove dobi a ta mala, nerazvijenija pluća to ne mogu podnosit, razni osvježivači prostora i ostalo čime špricamo sve oko sebe, sušenje robe na radijatorima, smog u gradovima, nije samo jedan uzročnik dakle.

Komentiraj...
Vidi sve komentare