Prvobitno značenje riječi “dijeta” nije mukotrpno gladovanje, nego stil života, odnosno prehrane. Termin je osmišljen još u drevnoj Grčkoj, a tek su se kasnije uz dijetu počele vezati negativne asocijacije poput: suzdržavanje od omiljene hrane ili razdoblje koje treba nekako “pregrmjeti” kako biste se osjećali zadovoljno u svom tijelu. Princip dijete je mijenjati loše navike koje su se godinama stjecale.
Martha Beck, poznata američka književnica koja je gostovala i kod Oprah, napisala je knjigu “Dijeta srećom”, u kojoj objašnjava kako unutarnji mir i zadovoljstvo samim sobom proizlaze iz promjena koje se postižu malim koracima. Kao i kod dijete za mršavljenje, dijeta za bolje raspoloženje uspijeva jedino ako pronađemo prave uzroke nezadovoljstva, stresa i drugih čimbenika koji negativno utječu na kvalitetu života.
To ne znači da se moramo osloboditi svih loših navika, nego da ponekad treba i sagriješiti te biti sebičan. Ulovite li se da govorite “bit ću sretan čim završim taj projekt, smršavim nekoliko kilograma ili nabavim BMW o kojem dugo sanjam”, odgađate sreću, tvrdi Martha, u kojoj kasnije nećete znati uživati jer se nećete moći prepustiti užicima.
KONTROLA JE NEPRIJATELJ SREĆE I ZADOVOLJSTVA
Najveći neuspjeh dijeta za mršavljenje je pogrešan pristup. Ljudi se ponašaju poput kontrolora umjesto da osluškuju vlastito tijelo. Tako je i s ostalim područjima života; pokušavate li sve držati pod kontrolom, od lipe u trgovini do emocija, tijelo to neće moći izdržati. A čim mu prekipi, ispraznit ćete hladnjak i pojesti sve što deblja ili potrošiti bogatstvo na nove cipele.