Prilikom kupovine namirnica nerijetko natrpamo košaricu hranom koja na kraju često završi u smeću jer se ne uspije pojesti. Voće i povrće i dalje sazrijeva te brzo istrune. Pravilno skladištenje hrane može vam pomoći da usporite propadanje voća i povrća. Važno je u obzir uzeti i klimu. Vlažna i vruća klima kumovat će u bržem propadanju voća i povrća.
Skladištenje izvan frižidera:
1. Vrh banane omotajte aluminijskom folijom
Banane tijekom sazrijevanja proizvode plin etilen. Omotavanjem vrhova aluminijskom formulom sprječava njegovo širenje na jestivi plod te tako usporava propadanje voćke. Ova metoda držat će banane svježima četiri do pet dana.
2. Luk zamotajte u najlonke
Previše vlage prouzrokuje brže truljenje luka. Najbolje ih je držati na hladnom i suhom mjestu s malo svjetla. Stavite luk u najlonske čarape i napravite čvor između svakog luka da se ne dodiruju, a zatim ih objesite. Tako svježina može potrajati od šest do osam mjeseci.
3. Češnjak voli hladno i suho mjesto
Spremite češnjak u posudi ili papirnatoj vrećici i držite ga na hladnom i suhom. Neodvojeni režnjevi na ovaj način mogu potrajati i do dva mjeseca. Ako ne odvajate režnjeve češnjaka to će smanjiti rok trajanja.
4. Stabljike traže vodu
Peršin, bosiljak i šparoge stavite u posudu s vodom tako da su stabljike uronjene baš kao cvijeće. Neka budu na sobnoj temperaturi. U ovim uvjetima mogu potrajati četiri do pet dana.
5. Ne stavljajte krumpir u plastične vrećice
Držite ga na hladnom i mračnom mjestu. Umjesto plastičnih, radije ga zamotajte u papirnate ili mrežaste vrećice. Možete se poslužiti i s drvenom kašetom te na dnu položiti novinski papir. Idealna temperatura je od 6 do 11°C. Krumpir ovako može potrajati jedan do dva tjedna.
6. Nezreli avokado ne stavljajte u hladnjak
Ako je avokado jako tvrd znači da još nije sazrio. Umjesto u hladnjak, zamotajte ga u novine pa u papirnatu vrećicu. Ako želite da što prije sazre, u vrećicu stavite i banane. Bez svega navedenog treba im sedam dana da sazru, s vrećicom tri do pet dana i s bananom u vrećici dva do tri dana.
7. Rajčice na hladnoći gube okus
Što su rajčice zrelije to je njihov okus bogatiji. Ako ih se stavi u frižider, gube okus pa ih je najbolje držati na temperaturi iznad 10°C. Njihov rok trajanja je od tri tjedna do dva mjeseca, ovisno o tome koliko su zreli kada su kupljeni.
Skladištenje u frižideru i zamrzivaču
1. Gljive stavite u papirnatu vrećicu zajedno sa peršinom
Nemojte oprati gljive ako ih ne mislite odmah koristiti za kuhanje. Gljive u kontaktu s vodom neće više biti suhe pa će brže propasti. Stavite ih kupljene u papirnatu vrećicu te zajedno s njima stavite nekoliko grančica peršina. On djeluje kao antioksidans i sprječava pojavu mrlja pa sve zajedno stavite u hladnjak. Vrijeme trajanje moguće je od tri do pet dana.
2. Jagode operite octom i vodom
Operite jagode tek prije nego što će se pojesti. Ako se odmah operu i spreme upit će vodu te će se ubrzati proces starenja. Kako bi bili sigurni da ste ih dobro oprali možete koristiti mješavinu od bijelog octa i vode. Za zamrzavanje, jagode stavite ih u nepropusnu vrećicu, a ako idu u hladnjak ipak ih je bolje ostaviti u otvorenoj posudi. U hladnjaku traju od pet do šest dana, a u zamrzivaču dva do četiri mjeseca.
3. Listove salate treba dobro osušiti
Nakon što se dobro operu u velikoj količine vode, zelenu salatu, špinat ili listove dobro osušite. Nakon toga stavite ih u nepropusnu vrećicu ili plastičnu posudu. Tako mogu potrajati od jednog do dva tjedna.
4. Očuvajte preostalu polovicu limuna
Polovicu neiskorištenog limuna zamotajte u aluminijsku foliju. Drugi način je i staviti sol na pulpu te staviti u hladnjak. Prije upotrebe isperite sol s limuna. Polovica limuna tako može potrajati i do 3 dana.
5. Ne dajte da vam propadne preostala polovica avokada
Kako bi spriječili crnjenje i trulež prerezanog avokada, iscijedite na njega nekoliko kapi limuna ili jestivog ulja. Možete i dno posude obložiti s komadima luka te na to položiti zarezani dio avokada.
6. Oguljeni krumpir u mješavini vode i alkoholnog octa
Svježe oguljeni krumpir jako brzo propadne, te se preporučuje da se nakon guljenja odmah iskoristi. Ako ste ga ipak ogulili, a nemate namjeru skuhati ga stavite ga u posudu s vodom te dodajte nekoliko kapi octa i stavite
u frižider. Tako može potrajati do 4 dana.
7. Prezrele banane iskoristite za frape ili smoothie
Ogulite banane, prerežite ih na pola i stavite ih u nepropusnu vrećicu za zamrzavanje pa stavite u zamrzivač. Možete ih iskoristiti za pripravljanje napitka u idućih dva do tri mjeseca.
8. Bilje se može i zamrznuti
Dobro nasjeckajte peršin, bosiljak ili bilo što slično. Stavite ih u kalupe za led, dodajte rastopljeni maslac ohlađen i maslinovo ulje pa zamrznite. Zamrznute kocke možete iskoristiti od dva tjedna do mjesec dana.