Prema izboru britanskog časopisa Financial Times najprimamljiviji grad za život pod zaštitom UNESCO-a je Split. Grad pod Marjanom dio svjetske baštine postao je 1979. godine zbog jednog od najbolje sačuvanih kasnoantičkih spomenika kulture, Dioklecijanove palače.
Nakon Splita slijede Kameni grad u Zanzibaru, odnosno stara svahili trgovačka luka, romantične srednjovjekovne ulice Bruggea u Belgiji, stari dio Havane na Kubi, stara kolonijalna luka Cempeche u Meksiku, kraljica mostova Venecija, utvrda Carcassone u Francuskoj, grad Bath na jugozapadu Velike Britanije, centar arapskog svijeta stari grad Medina u Marrakeshu te Macao u Kini koji je na popis došao 2005. godine.
Osim nevjerojatne ljepote koji izaziva divljenje diljem svijeta, život u gradu pod zaštitom UNESCO-a ima i svoje mane. Upravo zaštita koči razvoj grada, pa su tako neki projekti ukinuti (poput izgradnje 87 metra visoke zgrade City Tower koja bi zasjenila najvišu katedralu u Beču). UNESCO prati svjetsku baštinu i u slučaju da dođe do uništenja skida ih s popisa, kao što je to slučaj s njemačkim gradom Dresdenom zbog izgradnje novog mosta. Najviše brige izaziva nekontrolirana izgradnja nebodera u Macau te toranj Gazproma u Sankt Peterburgu jer narušavaju staru jezgru grada.