Studija WWF-a iz 2019. godine pokazala je da ljudi na tjedan konzumiraju plastike u količini kreditne kartice, i to uglavnom kroz vodu iz plastičnih boca, ali i hranu poput školjaka, piše Metro.
POGLEDAJTE VIDEO: Znanstvenici u srdelama na Jadranu pronašli mikroplastiku
Kako bi prikazali ukupnu količinu plastike i mikroskopskih plastičnih čestica koje svakodnevno unosimo, fotografi agencije Reuters su koristili istraživanje WWF-a te snimili predmete koji pokazuju što zapravo jedemo.
U mjesec dana prosječan čovjek unese težinu Lego kockice dimenzija 4x2. Tijekom godinu dana količina plastika je jednaka vatrogasnoj kacigi.
To znači da kroz deset godina pojedemo oko 2,5 kilograma plastike, što je ekvivalent dva veća komada plastične cijevi.
Tijekom života, ukupno u organizam unesemo 20 kilograma mikroplastike.
Plastika nije biorazgradiva i uglavnom se raspada na manje komadiće koji završavaju na plažama i konzumiraju ih životinje, te na taj način ona ulazi u ljudsku prehranu.
Malcolm Hudson, profesor znanosti o okolišu na Sveučilištu Southampton objašnjava da se većina istraživanja bavila mikroplastikom, ali ne i sve većim količinama još manjih čestica nanoplastike.
Njih je teže otkriti i velika je vjerojatnost da i njih unosimo u tijelo.
- One mogu dospjeti u krvotok ili limfni sustav te završiti u našim organima. Te plastične čestice su tempirane bombe koje se razgrađuju u dovoljno sitne djeliće da ih apsorbira divlji svijet ili čovjek, sa potencijalno štetnim posljedicama - zaključio je Malcolm.