Kako se prilagođavaju 'novom normalnom', mnogi mijenjaju i svoje kupovne navike pokušavajući što više toga kupiti odjednom i što rjeđe bespotrebno izlaziti.
Premda je takav sustav dobar za većinu gotovih i smrznutih namirnica, neko povrće zamrzavanjem gubi svoju antioksidacijsku moć. Riječ je o krstašicama ili kupusnjačama: porodici u koju spada glavičasti kupus, lisnati kelj (raštan), kelj glavar, kelj pupčar, cvjetača, brokula, kineski i pekinški kupus i korabica.
To povrće nakon zamrzavanja osim hrskave teksture (zbog gubitka vode) izgubi i većinu antioksidanata - 'hvatača' slobodnih radikala. Ipak, postoji jednostavan način da se antioksidansi vrate i da smrznute kupusnjače ostanu jednako hranjive kao i sirove - a trebaju vam samo smrvljene sjemenke gorušice (senfa).
Kako sjemenke gorušice pomažu kupusnjačama
- Kupusnjače sadrže vrijedne fitokemikalije: enzim glukozinolat i enzim mirosinazu - kaže gastroenterolog dr. Will Bulsiewicz. Ta dva enzima pomiješana u ustima, objašnjava, stvaraju reakciju iz koje nastaju sulforafani, 'moćna' vrsta antioksidansa koji utječu čak i na blokiranje ili usporavanje rasta kancerogenih stanica raka.
- Ukratko, smrznuto je povrće obično prije smrzavanja blanširano no u procesu izgubi mirosinaze potrebne za aktiviranje spomenute reakcije - kaže Bulsiewicz za Mind Body Green.
Budući da usitnjene sjemenke gorušice u sebi imaju taj enzim, Bulsiewic preporučuje da ih se samo pospe po smrznutom povrću kako bi se stvorila ista kemijska reakcija kakva se događa u ustima.
Rezultat je, dodaje, 'vraćanje' povrću antioksidansa koji su puni dobrih učinaka na zdravlje i utječu gotovo na sve u organizmu: (od crijeva do kože.
A osim što povrću vraća zdravstvene prednosti i antioksidanse, prah od sjemenki gorušice jelima daje pikantan okus pa ga možete dodavati i nakon kuhanja ili pečenja (npr. zapečenoj brokuli).