Kad se mladi par priprema za dane roditeljstva, najvećim se problemom čini sam porođaj, kao da će sve poslije toga, prođe li, dakako, sve u redu, biti jednostavno. I prvih se dana doista sve čini manje vrijednim pred čudom života, pa nam čak i dječji plač zvuči nevjerojatno. A kad se malo euforija slegne, počet će dvojbe, strahovi i nelagode. Očeva majka će odmahivati rukom na to da mladi roditelji svuda vode novorođenče iako prvih mjesec ili dva, smatra, dijete “ne smije izlaziti iz kuće”, a njezina će majka koristiti svaku prigodu da dijete odjene toplije. Savjeti o tome što i kako treba postupati s novorođenčetom, malim djetetom, prvoškolcem samo će pljuštati, praćeni češće odmahivanjem glavom nego odobravanjem zbog roditeljskih odluka. Ali svi će, kažu stručnjaci, morati malo popustiti jer ipak se međusobno trebamo, ne samo u smislu fizičke pomoći nego i emotivne potpore.
- U današnje vrijeme mnogi roditelji koriste svoje roditelje kako bi im pričuvali djecu u situacijama kad oni sami nisu u mogućnosti biti s njima. Iako djecu na početku može zbunjivati različiti odgojni stil roditelja te onaj koji koriste baka i djed, djeca ipak mogu vrlo brzo zaključiti kako neke stvari koje su dopuštene kod bake i djeda nisu dopuštene kod roditelja, i obratno. Odnosno, brzo će naučiti da svoje ponašanje trebaju prilagoditi onome što je u određenoj okolini dopušteno - govori nam diplomirana psihologinja i certificirana terapeutkinja igrom Tea Knežević.
Kako bi i mladi roditelji i iskusniji djedovi i bake imali što bolji odnos i što manje sukoba o odgoju djece, psihologinja savjetuje da obje strane, i roditelji i djedovi i bake, budu otvorene za međusobnu razmjenu ideja o postupanju s djetetom.
Čak i tada će se dogoditi da ponekad netko bude nefleksibilan i rigidno se drži svojih ideja o tome što i kako bi trebalo.
Tada je važno fokusirati se samo na ono što nam je izrazito važno za dijete i to naglasiti drugoj strani.
- Roditelj treba biti svjestan da će teško mijenjati neke navike svojih roditelja, odnosno bake i djeda, i sam mora odlučiti koliko i na koji način mu je prihvatljivo da se dijete s njima druži. Za dijete je korisno da vidi različite načine ponašanja u određenim situacijama i da osim roditelja uz sebe ima i druge osobe. Tako se uči različitim opcijama i širi svoju sliku svijeta - kaže Knežević i dodaje:
- Dijete kroz odnos s bakom i djedom osjeća još jedan način dobivanja potpore i brižnosti, ali i gradi prijateljski odnos uzajamna povjerenja. Također, dijete bilo koje dobi uživa kad mu netko posveti svoje vrijeme. Provodeći vrijeme kod bake i djeda dijete može naučiti da im i izvan obiteljskog doma može biti zanimljivo, ugodno i da se mogu osjećati sigurno. To je važna poruka koju dijete kroz svoj razvoj treba usvojiti.
Osim toga, djedovi i bake izvor su priča i iskustava koje roditelji nisu iskusili te imaju nešto više vremena i strpljenja da ih podijele s djecom. U tom bi smislu, ističe i naša sugovornica iz psihološkog centra Proventus, roditelji trebali iskazati zahvalnost baki i djedu na njihovu doprinosu i podršci kako bi baka i djed osjetili da se njihov trud i ulaganje u odnos s djetetom, ma koliki on bio, ipak cijeni.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote ekskluzivno uz 24sata!