To je to što me zanima!

Slavonke ispekle fine fašničke slastice: 'U kolače idu i čvarci'

U Županji peku krofne, u Gradištu salenjake s pekmezom od duda, u Babinoj Gredi cimet rolnice, a u Gunji gojtane - jedinstvene 'kolače' u obliku smotanih rezanaca
Vidi originalni članak

Nema do bakinih domaćih kolača, s tim se svi slažemo, a koji su to, nije toliko ni važno, dok su pečeni s ljubavlju. U županjskom kraju tijekom Šokačkog sijela posebno se mogao osjetiti duh tradicije, a uz brojne tradicionalne običaje i slavlja koja su obogatila ovaj kraj, imali smo čast probati i tradicionalne kolače i peciva. Vrijedne su se Šokice okupile i odlučile nam prezentirati svoje omiljene recepte, od kojih su neki danas već pomalo i zaboravljeni.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kako kažu, krofne, cimet rolnice, gojtane, čvarkaše i salenjake vole i stari i mladi, a svi im osobito vesele tijekom pokladnog razdoblja. Raznolikost običaja u županjskom kraju tako se i danas vidi u kolačima koje možete kušati tijekom fašnika i za vrijeme održavanja Šokačkog sijela. U Županji se peku krofne i fini čvarkaši, u Gradištu salenjaci s pekmezom od duda, u Babinoj Gredi cimet rolnice, a u Gunji gojtani - jedinstveni 'kolač' u obliku smotanih rezanaca. Čvarkaši čak dolaze u muškoj i ženskoj verziji, priča nam Marija Kobašević iz Županje, koja muškoj verziji dodaje papar, da ukusne pogačice sa čvarcima budu intenzivnije.

Šokačke su snaše u ovom kraju poznate kao čuvarice recepata i tradicije, a s nama su podijelile dragocjeno znanje i recepte za svoje omiljene slastice.

- Cimet rolnice, koje ovdje nazivamo cimet krofnama vrlo je jednostavno napraviti, a mi starije žene ih radimo za svaki mjesni sajam na koji idemo. Jako su tražene i svi za njih pitaju, a ako ih slučajno ne donesemo, mladi se bune, jer kažu da su samo zbog naših krofni došli. Tijesto se reže na trake i onda ga omatamo oko štapića, a nakon što se ispeku idu u mješavinu šećera i cimeta - ispričala nam je Jasna Babić iz Babine Grede, dok je spretno namotavala tijesto pripremajući ga za pečenje.

U Gunji su vrlo popularni gojtani, koje rijetko koja mlada žena još peče, govori nam Katica Margetić.

- Smjesa za gojtane treba biti puno gušća nego smjesa za palačinke, a brašna ide koliko smjesa 'može podnijeti', kako mi kažemo. Gojtani se rade samo za vrijeme poklada, ali ako netko ima želju, može ih raditi i kroz godinu. Ovo je kolač samo iz Gunje, a donijeli su recepturu neki njemački vojnici za vrijeme Drugog svjetskog rata, pa su neke starije žene iz sela to prihvatile jer ih je zanimalo kako se rade ti kolači. Rijetko koja ih mlada žena danas radi, ali bi ih mi voljele vratiti 'u modu' - rekla nam je Katica, dok je dodavala brašno smjesi i lagano miješala, objašnjavajući nam gustoću.

#ajmonaklopu VIDEO Veliko kušanje krafni: 'Ova je baš mekana i sočna'

Žene su se skupile i svoje kolače mijesile i pekle zajedno, pa komentirale kako se svi rade od sličnog tijesta, te da bez svinjske masti nekad nije bilo niti jednog recepta. Trude se ponovno popularizirati stare recepte i svoje znanje prenijeti na mlađe generacije u nadi očuvanja tradicije, jer fini kolači su uvijek i svuda dobrodošli.

Tijekom Šokačkog sijela i tradicionalnog pokladnog jahanja u Županji, mnoštvo žena je pripremalo svoje omiljene kolače, a mogao se osjetiti duh zajednice i ponosa. Isprobajte recepte i zasladite se kako su to nekad činile naše bake.

Fašničke slastice iz županjskog kraja

Krofne (prema receptu Blaženke Filipović iz Županje) Krofne se u ovom dijelu Slavonije rade veće, a recept za slatki simbol poklada dala je Blaženka Filipović iz Županje. U 2,5 dl mlijeka umiješajte 3 žlice šećera i 1 kocku svježega kvasca, pa zagrijte na laganoj vatri. Kad se kvasac digne, u 1 kg brašna dodajte 3 žlice soli, 3 žlice ulja, 2 jajeta i zamijesite tijesto. Potom ostavite barem dva sata da "otpočiva". Nakon dva sata tijesto premijesite uz pomoć malo brašna te razvaljajte 2-3 cm debelo tijesto. Izrežite okrugle oblike i pustite da se tijesto ponovno digne, uz napomenu da tijesto treba pokriti krpom. Zagrijte mast i na vrućoj masnoći ispecite krofne.

Gojtani se rade "na veliko" - od 7 jaja, te peku na vrućoj masti uz pomoć lijevka, a jedu se topli samostalno ili u kombinaciji s pekmezom ili "na slano" sa svježim sirom. "Čuvarice" ovog recepta su Marica Adić i Katica Margetić iz Gunje. Pjenasto umutite 7 jaja te polako dodajte brašno i mlijeko pa na kraju malo soli i šećera. Smjesa mora biti malo gušća nego za palačinke. Ugrijte mast, mora biti vrela, te smjesu polako uspite u ljevak i prstom držite donji otvor lijevka. Potom pustite prst na donjem otvoru i oblikuje kružnicu (poput zamotane zmije). Ispecite i s druge strane.

Salenjaci (prema receptu Željke Jovanovac iz Gradišta) Od 1 dl mlijeka oduzmite 4 žlice te dodajte 2 kocke šećera i 1,5 kocki svježeg kvasca te zagrijte na laganoj vatri. Kad se mlijeko ugrije, dodajte ga na brašno, kao i 1 žumanjak i 1 dl bijelog vina. Tijesto zamijesite i razvaljajte na 1 cm debljine te potom na pola površine dodajte sloj sala. Tijesto preklopite više puta i valjajte, pa ostavite da odstoji. Režite na kocke i unutra stavite pekmez. Preklopite i zavrnite krajeve. Pecite u zagrijanoj pećnici, a hladne ih uvaljajte u šećer u prahu.

Čvarkaši (recept Marije Kobašić iz Županje) Marija se našalila rekavši da ima mušku i žensku verziju čvarkaša, pa muškoj smjesi doda papra i učini pogačice intenzivnijima. Brašno pomiješajte sa suhim kvascem. U sredini napravite udubinu i nastavite dodavati toplo mlijeko, šećer, sol, jaje i mast. Zamijesite tijesto. Pokrijte krpom i ostavite da se odmori 1 sat. Za nadjev čvarke sameljite te posolite po potrebi. Tijesto razvaljajte pa polovicu premažite mljevenim čvarcima i preklopite tijesto nekoliko puta. Razvaljajte i tijesto čašom izrežite na tanju plošku. Ostavite da odstoje pa ih ispecite u zagrijanoj pećnici.

Cimet rolnice iz Babine Grede (recept Jasne Babić) U 2,5 dl mlijeka umiješajte 3 žlice šećera i 1 kocku svježega germe (kvasca) te sve zagrijte na laganoj vatri. Kad se kvasac digne, u 1 kg brašna i dodajte 3 žlice soli, 3 žlice ulja, 2 jaja i zamijesite tijesto. Ostavite barem dva sata da "počiva". Zatim premijesite tijesto i dodajte malo brašna, razvaljajte 1 cm debelo te režite trake duge 15 cm (kaiše). Na tanji komad kukuruzovine smotajte traku i pecite na vreloj masti. Nakon pečenja uvaljajte u cimet i krupni šećer.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • Kokolo Moj 13.02.2024.

    Njima su kažu čvarci, bomboni od svinje 😁

  • helidon 13.02.2024.

    Da ali to nisu Fašnički kolači već pokladni kolači.

  • 977 13.02.2024.

    Inati se Slavonijo ❤🇭🇷

Komentiraj...
Vidi sve komentare