Božićni drveni vojnik orašar možda nije dio hrvatske blagdanske tradicije, no svakako je postao jedna od omiljenih božićnih figura. Izvorno je iz germanske kulture i predstavlja figuru koja obitelji donosi sreću i štiti je od zla.
POGLEDAJTE VIDEO:
U svom domu ga je, prije nekoliko godina, poželio i Vladimir Šerbedžić (67) iz Darde, no kad je vidio koliko su figurice tog simpatičnog vojnika skupe, odlučio je pokušati jednog napraviti sam.
- Zapravo sam prvog orašara napravio iz inata, jer su tako skupi, a relativno jednostavni za izradu. Kasnije sam shvatio da ipak treba malo tokarske umješnosti, a ja nisam ni tokar niti sam drvoprerađivačke struke, nego sam cijeli radni vijek proveo radeći u Belju kao kontrolor kvalitete mlijeka. No prvog sam napravio relativno brzo, od komada drveta koje sam našao u šumi. Kad sam ga završio, svi su bili oduševljeni i rodbina je odmah naručila za sebe po jednog ili dva. Odlučio sam nastaviti s njihovom izradom i sa svakim sljedećim sam bio sve zadovoljniji - kaže Vladimir, koji je ubrzo kupio i tokarski stroj o kojemu također nije znao ništa, nego je naučio raditi na njemu gledajući YouTube tutorijale.
Drugi stroj su mu kupili radni kolege, kad je odlazio u mirovinu jer su znali da se voli time zabavljati. Vladimir je i inače u životu bio kreativac - obožavao je slikati, ali nikad se nije odvažio upisati likovnu akademiju, bavio se fotografijom i digiartom, u čemu je također bio vrlo uspješan.
Ljubav prema drvetu otkrio je preko Orašara i već se tri godine, otkako je otišao u mirovinu, bavi njihovom izradom.
Dobra je breza
- Ni jedan moj orašar nije identičan. Svaki je unikat i razlikuju se po bojama kojima ih bojim, po opremi koju nose, ali i po veličini i debljini jer ih uvijek radim onoliko velike koliko je velika i drvena oblica koju nađem. Uglavnom, imam i bucmaste orašare - smijući se kaže Vladimir ističući kako je naučio da je za izradu vojnika najbolje meko drvo, lipa, breza i platane, koja se predivno tokari. Ono mora biti posve suho kako ne bi puklo pri obradi.
- Imati dobro i kvalitetno drvo je najveći problem. Sve radim s akrilnim bojama pa drvo moram dobro obraditi. Bude mi žao baciti ostatke drveta, pa i od njih napravim neke figurice tako da izrađujem još i borove, gnomove, razne drvene suvenire, daske za rezanje i što god mi se učini zanimljivim. S obzirom na to da imamo veliku obitelj koja si voli darivati poklone za Božić, supruga i ja, zbog malih mirovina, svima darujemo svoje ručne radove. Naime, ona kuha domaće voćne džemove, a ja, eto, obrađujem drvo - kaže Vladimir, koji je od svoje male podrumske prostorije napravio radionicu koja je sad i drvarnica jer u njoj čuva oblice namijenjene za obradu.
Drvo mu daju susjedi koji lože, a i ponekad pronađe lijepe komade dok se šeta po šumi. U radionici izradi tijelo vojnika, ruke i noge, a onda u stanu sve sastavlja, lijepi, boji i ukrašava jer u podrumu nema grijanje. Sam izrađuje i opremu svakog orašara, odnosno bubnjeve, koplja, mačeve, puške i ostalo. Za svakog Orašara treba mu oko pet dana posla.
- Imam i modelarsku pilu pa mogu raditi i sitne stvarčice. Najnoviji projekt mi je trodimenzionalno modularno drvce sačinjeno tako da se njegov oblik može složiti u desetak različitih položaja. Ono će biti hit idućeg Božića - siguran je Vladimir dodajući kako puno ideja pokupi s interneta, gdje se može naći dosta gluposti, ali i dosta korisnih savjeta.
Neke i prodaje
Tko god dođe u njihov stan odmah uoči mnoštvo božićnih i adventskih ukrasa koje je izradio Vladimir, a najupečatljiviji su, naravno, orašari.
- Tko god ih vidi, odmah bi i oni jednoga. A ja nemam kapacitete za veću izradu. Niti bih to htio. Ne želim da mi ovaj hobi u kojem uživam postane opterećenje i obveza, stoga izradim onoliko koliko mi se da. Sad sam izradio pet komada i svi imaju ženska imena jer sam ih namijenio šogoricama kao poklon za Božić. Neke i prodam, tek toliko da otplatim boje i tokarske noževe koji nisu jeftini. Sin mi kaže da sam lud jer ručno rađeni Orašari stoje i po 100 eura, a ja moje velike naplatim 100 ili 150 kuna - kaže Vladimir, koji je počeo izrađivati i kartonske kutije za njih od araka kartona koje je kupio pa ih sam kreira po svakom orašaru. Vladimir je osmislio i svoj handmade logo pa svi koji dobiju nešto od njega, znaju tko je to izradio.