Ako odlutate u mislima i izgubite pojam o vremenu i prostoru dok šećete gradom, jedno će vas nepogrešivo vratiti natrag - miris pečenih kestena. Tako može mirisati samo jesen i probuditi u vama glad za tim jesenskim slasnim plodovima. Ali “glad” za kestenima rijetko utaži samo papirnati tuljac iz kojeg se širi miris pečenih kestena. Najčešće nakon toga želimo okusiti roladu od kestena, kesten-kocke ili barem samo kesten pire s nezaobilaznim šlagom.
Koliko god uživali u desertima s tim slasnim okruglim šumskim plodovima, nikako ih se ne možemo zasititi i uvijek ćemo tražiti još malo. A kad još čujete kako su puni vitamina i minerala, s malo masnoća i bez glutena, poželjet ćete ih jesti još češće. U talijanskoj pokrajini Toskani kesteni su toliko popularni da se njihovo brašno koristi i za pečenje kruha, peciva, različitih tijesta te pri pripremi slanih jela. Iako ih je na tako široko korištenje kestena navela nužda u dane kad nije bilo previše namirnica na raspolaganju, kesteni su do danas ostali podjednako simbolima siromaštva i obilja.
Zbog toga se u kestenu u Japanu, na primjer, najviše uživa na izmaku stare i tijekom dolaska nove godine. Posebno je zanimljiv glazirani kesten, kakvi se tradicionalno nađu na božićnom stolu Francuza, a slično pripremljenim kestenima slade se i Turci. Naši ih talijanski susjedi prije pripremanja znaju ostaviti namočene u vinu. Tako pripremljeni kesteni postaju odličnim dodatkom slasticama. A kesteni se lijepo slažu s još jednim slatkim plodom - s tikvama. Sjedinite ih u omiljenom kolaču ili uživajte u njima odvojeno, samo ne zaboravite da su najslađi onda kad im je vrijeme dozrijevanja - upravo sada!
Castagnaccio - torta od kestena
Sastojci: 500 g brašna od kestena, 75 g šećera, 5-6 žlica ekstradjevičanskog maslinova ulja, 1 l vode, 2 žlice iglica ružmarina, 75 g grožđica, 50 g pinjola
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 190 Celzijevih stupnjeva. Premažite maslinovim uljem kalup za torte željena promjera: u manjem će kolač biti viši, a u širem tanji jer se neće dići tijekom pečenja. Brašno prosijte u veliku zdjelu te mu dodajte šećer i dvije žlice maslinova ulja. Dobro promiješajte.
U brašno polako ulijevajte hladnu vodu i neprestano miješajte dok dobijete glatko, mekano tijesto. Tijesto stavite u kalup i izravnajte površinu. Po površini kolača posipajte iglice ružmarina, pinjole i grožđice koje se prethodno namočili u toploj vodi na desetak minuta.
Pecite oko 45 minuta, ovisno o tome koliko želite da vam kolač bude vlažan. Ako želite da vam ružmarin bude lijepo zelen, a pinjoli i grožđice vlažniji, možete ih dodati na kolač kad je već pečen. Poslužite na sobnoj temperaturi uz čaj ili kao slatku užinu, a možete ga posipati i nekim sirom, poput starcchina ili svježom ricottom.
Pita s bundevom i orasima
Sastojci: 1 manja butternut tikva, 6 žlica maslaca, 2 žlice šećera, 1 1/4 šalica vrhnja, 3 jaja, 1/2 šalica smeđeg šećera, 3 žlice konjaka, 1/2 žličice mljevena đumbira, 1 žličica cimeta, 1/2 žličice soli, 1/2 šalice nasjeckanih oraha, 3/4 šalice zašećerenog kesten-pirea, 1 biskvitna podloga za kolač
Priprema:
Tikvu ogulite i narežite na veće komade te je stavite u zdjelu. Posipajte je dvjema žlicama šećera i prelijte rastopljenim maslacem te pecite u pećnici oko 30 do 40 minuta. Smanjite temperaturu u pećnici na 170. Pečenu tikvu u mikseru usitnite u gladak pire i pomiješajte je s dvije trećine vrhnja.
U zasebnoj posudi izmiješajte jaja i smeđi šećer, a kad postanu pjenasti dodajte konjak, đumbir, cimet i sol. Kad sve dobro izmiješajte, spojite s pireom od tikve i promiješajte. U drugoj zdjeli pomiješajte kesten-pire s ostatkom vrhnja i premažite njime donji dio gotova biskvita, a preko njega izlijte smjesu s tikvom.
Pecite dok se smjesa od tikve stisne, ali ostane lagano drhtava, oko jedan sat. Kad je pečen, posipajte nasjeckanim orasima i šećerom u prahu i ohladite prije rezanja.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote ekskluzivno uz 24sata!