Kruška, jabuka, šljiva, mene voli... - počinje jedna stara narodna pjesma. Voćke koje je neki davni narodni pjesnik odabrao da ih uvrsti u pjesmu pokazuju koje su voćke zapravo najčešće rasle po voćnjacima naših starih. Šljive su se po voćnjacima pojavljivale u različitim veličinama i bojama, s tim da su zelene i svjetlije dozrijevale prije. Sve bi ih, čim bi dozorile, odmah uključivali u svoj jelovnik kako su god znali i koliko su već maštoviti bili. Većina će današnjih gostiju pomisliti da je počašćena nečim posebnim ako im u restoranu na dobrom glasu serviraju neku od spomenutih voćaka u kombinaciji sa sirom, svježim ili zrelim, i to ne samo u slatkom nego i u slanom “ruhu”.
A zapravo je riječ o jelu koje su smislili naši djedovi. Nerijetko su večerali svoj omiljeni svježi sir s vrhnjem uz zrele šljive i kruh iz krušne peći. Tradicionalne bi knedle, u kojima se zrele šljive “ogrnu” omotačem od krumpirova tijesta, bile čest ljetni ručak, a ne samo desert, kako ih se danas nerijetko doživljava, a poseban je užitak bila užina koja se sastojala od kocke zlevanke, jednostavnog kukuruznog kolača, prelivene još toplim polovicama šljiva ukuhanima sa šećerom. Pekmeze i džemove od toga voća naveliko su kuhale sve kućanice koje drže do sebe, a one maštovite su našle načina kako ih uvesti i u glavno jelo.
Svinjsko pečenje posebno voli voće, pa tako i šljive. Njihova se kiselost, tipična za prve dozrele šljive, odlično slaže s tim masnijim jelom i čini ga posebnijim te lakše probavljivim. Želite li iznenaditi goste posebnim predjelom šljive kojima ste pažljivo izvadili košticu omotajte tankom ploškicom slanine, probodite štapićem i kratko zapecite na roštilju, a i uz drugo meso sa žara prijat će umak od šljiva.
Pita sa šljivama
Sastojci: paketić gotovog prhkog tijesta, 700 g šljiva, 2 žlice džema od šljiva, 4 žlice šećera, 2 žlice mljevenih oraha ili mrvica, 1 žličica cimeta, malo klinčića, malo ruma
Priprema: Tijesto izvadite iz hladnjaka i pustite ga da se zagrije na sobnu temperaturu. Obložite kalup za pite masnim papirom i na njega raširite tijesto tako da prelazi preko ruba posude.
U široj zdjeli popržite šećer i kad malo požuti, dodajte očišćene, ocijeđene i oprane šljive bez koštica i prepolovljene, a jedan dio na četvrtine. Pirjajte samo nekoliko minuta da omekšaju i primiješajte im orahe ili mrvice, cimet, rum, klinčić i džem od šljiva.
Nadjev rasporedite po tijestu i zavrnite mu krajeve prema sredini. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180 Celzijevih stupnjeva oko 30 minuta.
Pureći medaljoni punjeni šljivama
Sastojci: komad čistih purećih prsa, 400 g svježih ili suhih šljiva, sol, papar, 1 žlica dijonskog senfa, 100 g maslaca, 3 listića kadulje,
Priprema: Čista pureća prsa oblikujte u medaljone debele oko dva centimetra i u svakom napravite rupu u sredini. Šljive operite, izvadite im koštice i u sredinu svake stavite maslaca veličine izvađene koštice.
U sredinu svakog medaljona gurnite po jednu šljivu, a medaljone izvana premažite s malo senfa. Rastopite maslac u široj tavi za pečenje. Medaljone pržite s listićima kadulje, gotovi su kad poprime zlatno-smeđu boju.
Riba s ljubičastim umakom
Sastojci: 500 g bilo koje bijele ribe u komadu, maslinovo ulje, šaka šljiva, 2 žlice džema od crnog ribiza, 2 žlice teriyaki umaka
Priprema: Ribu marinirajte teriyaki umakom i pustite neka odstoji oko 15 minuta. Premažite tavu s neprianjajućim dnom maslinovim uljem i pustite da se zagrije. Na tavi pržite ribu s obje strane dok se ne ispeče. Možete je također ispeći na roštilju. Maknite s vatre i držite je na toplom.
Operite šljive i prepolovite ih, te im izvadite koštice. U istoj tavi u kojoj ste pekli ribu pirjajte polovice šljiva oko dvije do tri minute.
Dodajte im džem od ribiza i pirjate još minutu do dvije da se sve skupa zagrije i poveže, ali pazite da šljive ostanu u komadima. Ribu razrežite na podjednake komade. Poslužite komad ribe i prelijte svaki žlicom umaka od šljiva. Poslužite vruće.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote besplatno ekskluzivno uz 24sata!