U sedam tropskih prašuma diljem planeta biolozi su postavili 420 skrivenih kamera kako bi provirili u krhki svijet sisavaca koji su prisiljeni zbog uništenja, cjepkanja i onečišćenja prirodnih staništa boriti se za opstanak.
Znanstvenici su od 2008. do 2010. prikupili i katalogizirali 50.000 fotografija koje su nastale čim bi netko toplokrvan prošao kroz kadar. Škljocanju nisu pobjegli ni lovokradice, a snimke ženke planinske gorile s dojenčem na leđima kako bježi pred oružjem krivolovaca ili znatiželjne oči mlade čimpanze sigurno će potaknuti ljude na spašavanje ugroženih vrsta. Skrivene kamere nedvojbeno pokazuju kako staništa sisavaca nestaju, a više od četvrtine vrsta ubrzano izumire - mnoge nikad otkrivene.
Miroljubivi i naivni
Kameri nije pobjegao ni rijetki tapir, čija je koža na cijeni. Ubojice se koriste zviždukom, koji on misli da je poziv ženke, kako bi ga namamili. Majmun Makaki snimljen u Indoneziji ugrožena je vrsta pred istrebljenjem.
Sramežljive minute slave
Jednako podešene kamere snimale su u prašumama Ugande, Tanzanije, Indonezije, Surinama, Brazila, Laosa i Kostarike. Minutu slave dobile su i mnoge još neotkrivene vrste sisavaca, ptica i guštera.
Kamuflirali su kamere
Sisavce je teško istraživati jer se boje ljudi i dobro se skrivaju. Infracrvene kamere znanstvenici su zato dobro kamuflirali, a bljeskalicu sakrili.
Surinam skriva jaguare
Na sjeveru Južne Amerike, u prašumama Surinama, čest gost je jaguar. Istraživači su na temelju tisuća fotografija izradili njegov profil ponašanja.