Odvikavanje od pelena najčešće se svodi na pokušaje, pregovore, odustajanje i nerviranje. No sve bi možda bilo puno jednostavnije ako se malo odgodi. Većina djece spremna je skinuti pelenu između 24. i 36. mjeseca života.
- Kod odvikavanja od pelena najvažnija je zrelost djeteta, a ne toliko roditeljska odluka. To znači da roditelji moraju pratiti znakove kojima dijete pokazuje da je spremno. Primjerice da zna imenovati vršenje nužde, da pelena tijekom noći ostane suha ili da dijete nakon vršenja nužde u pelenu zna reći da je to obavilo.
Prosječna dob za skidanje pelene je tri godine, curice nešto ranije od dječaka, psihologinja Ivana Vojnić
Također, potrebno je da dijete zna reći ili pokazati da mu smeta da sjedi u pokakanoj peleni te ne smije odbijati nuđenje tute ili zahoda - naglasila je psihologinja Ivana Vojnić iz Savjetovališta za rani razvoj djece Telefončić.
Skidanje pelena i prelazak na tutu, nastavlja Vojnić, ne treba se smatrati kao neki poseban uspjeh djeteta, nego je to posljedica određene zrelosti gdje dijete u skladu sa svojim sposobnostima obavlja normalne fiziološke funkcije na određenome mjestu. Roditelji su, naime, često skloni veličati ili nagrađivati djetetov odlazak na zahod, no to, kaže Ivana Vojnić, nije uopće potrebno.
Bez kazni
Ne kažnjavajte dijete za neuspjeh. Trebate mu biti potpora u odvikavanju od pelena jer je to proces koji traje.
Postupno
Nisu sva djeca odmah spremna skinuti pelene i po danu i po noći. Noćnu pelenu maknite tek kad ostane suha do jutra.
Skidanje pelena nije natjecanje
Ne počinjite s odvikavanjem tijekom promjena (polazak u jaslice, dolazak bebe...). Ne postavljajte si rokove i ne opterećujte se pričama kad su to drugi uspješno obavili.