Pelud ambrozije jedan je od najčešćih alergena današnjice. Iako se peludne alergije ne mogu izliječiti, simptomi se mogu ublažiti, ističe liječnica i fitoaromaterapeutkinja dr. Ksenija Krajina Pokupec.
- Ambrozija cvate sve do kasne jeseni, pa s alergijom na ambroziju možete imati problema cijelo ljeto. U vrijeme cvatnje bilja, dakle tijekom proljeća i jeseni, nastojte smanjiti boravak na otvorenom kako biste smanjili izloženost alergenima dok je njihova koncentracija u zraku najviša. Treba izbjegavati boravak na otvorenom rano ujutro i poslijepodne, posebno tijekom sunčanog i vjetrovitog vremena. Izbjegavajte i odlazak u prirodu. Slobodno vrijeme provodite što je moguće više u planinama, ili na moru, na visinama iznad 1000 metara nadmorske visine, jer na tim visinama nema zagađenja i cvatnje - savjetuje liječnica.
U sezoni cvatnje presvucite se svaki puta kad dođete kući izvana te stavite odjeću u perilicu na pranje, dok biste svaku večer prije spavanja trebali oprati kosu, kako biste isprali pelud koja se može zavući u kosu, dodaje Krajina Pokupec.
Kalcij protiv hunjavice
- Povećajte količinu C vitamina, najbolje kroz svježi sok limuna, jabuke ili bazge, a ako se pojave simptomi hunjavice, koja je jedan od prvih znakova alergije, započnite s uzimanjem šumećih tableta kalcija. Naime, vitamin C potiče detoksikaciju, djeluje kao antihistaminik i jača imunitet te pomaže djelovanje kalcija, koji je korisna terapija kod peludne hunjavice - pojašnjava dr. Krajina Pokupec.
Ne ignorirajte disanje
- U vrijeme kada se pojave simptomi alergije na pelud, pojačajte unos integralnih žitarica i orašastih plodova, te sjemenki uljarica, koje imaju antihistaminska i antialergijska svojstva, dodaje.
Uz nadraženost u grlu zbog koje imate potrebu kašljucati, kod alergije na pelud obično se javlja kihanje, te svrbež i curenje nosa. Nos postane neprohodan, pogotovo navečer, kad legnete u krevet, zbog čega možete imati problema s glavoboljom, lošim spavanjem, a onda i s dekoncentracijom tijekom dana. Može se javiti i privremeni gubitak njuha. Oči često svrbe, peckaju i suze, a javljaju se i podočnjaci zbog povećanog dotoka krvi. Sve te simptome nazivamo alergijski rinitis ili peludna hunjavica.
- U toj situaciji možete si pomoći kapima za nos koje olakšavaju disanje. Također, povremenim ispiranjem očiju umjetnim suzama možete ublažiti probleme s očima. No, kako se kao komplikacija alergije ponekad se može razviti i alergijska astma, u slučaju da se javi otežano disanje svakako treba potražiti liječničku pomoć - upozorava Krajina Pokupec.
Sirup od anisa
Sastojci: 1 žličica usitnjenog sjemena anisa, 3 decilitra čaja od kamilice, 6 decilitara meda, C vitamin u prahu
Priprema: Vrućim čajem od kamilice prelijte anis i med, pa dobro promiješajte dok se sve ne poveže. Na vrh noža dodajte C vitamin. Spremite sirup u čistu bocu i u hladnjak. U slučaju težih oblika alergije, kašlja i težeg disanja (alergijska astma), koristite sirup svaka dva sata po 1 čajnu žličicu.
Čaj protiv alergije dr. Ksenije Krajine Pokupec
Sastojci: 20 g ploda šipka, 15 g cvijeta lipe, 15 g cvijeta bazge, 10 g majčine dušice, 10 g cvijeta kamilice, 10 g ploda anisa, 10 g lista paprene metvice, 5 g cvijeta nevena, 5 g cvijeta crnog sljeza
Priprema: Na litru hladne vode dodajte dvije jušne žlice čaja i kad zakuha ostavite da lagano vrije jednu minutu. Ostavite da odstoji per minuta i procijedite, pa pijte kroz dan. U suradnji s fitoaromaterapeuta recepturu s vremenom možete mijenjati, odnosno prilagoditi specifičnim simptomima.
Kapi od sljeza pročišćavaju nos, a čaj od kamilice smiruje upaljene nosnice
Nos je kod alergije dobro čistiti biljnim kapima na bazi korijena bijelog sljeza. Dvije žličice sljeza namočite preko noći u šalici hladne vode, ujutro ga procijedite i kapajte u nos, obilno i što češće. Već upaljene nosnice potapkajte rupčićem namočenim u ohlađeni čaj od kamilice i premažite mašću od ljekovitog bilja i propolisa (osim ako niste alergični na propolis).
Konjunktivitis ublažava oblog od kamilice
U slučaju konjunktivitisa (upale oka) na oči se stavljaju oblozi od hidrolata rimske i germanske kamilice i mirte. Alfa bisabolol, kamazulen i 1,8 cineol djeluju protuupalno, protualergijski i umirujuće, kao „malo čudo” u rješavanju alergijskih problema kože i očnih vjeđa, kaže dr. Krajina Pokupec.
Udisanje eteričnih ulja pomoć je kod jakih glavobolja
Mnogima kod alergija pomaže inhalacija pomoću aroma lampica u prostoru u kojem se zadržavaju ili u kupkama. U aroma lampicu, primjerice, možete dodati malo vode i deset kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili lavande, bora, jele, mandarine, ili mire. Inhalacije djeluju kao pomoć kod glavobolje. Želite li umirujuću kupku, neka od tih ulja dodajte u malo meda, mlijeka, vrhnja ili soli, promiješajte i dodajte vodi za kupanje. Osim toga, eterična ulja možete pokapati i po tepihu prostorije u kojoj najviše boravite, kao i na papirnate rupčiće za nos.
VIDI OVO: Koji horoskopski znak je najbolji u krevetu?