Svaki deseti čovjek pati od sindroma nemirnih nogu, naročito oni stariji od 50 godina. Simptomi se najčešće javljaju i pogoršavaju u večernjim satima, a mogu trajati od 20 do 40 sekundi. Jedan od mogućih uzroka je nedostatak željeza koji je mozgu potreban kako bi kontrolirao pokrete. Upravo zbog toga češći je kod žena, osobito u trudnoći kada razine ovog minerala padaju, piše The Huffington Post.
Osim manjka željeza, trzaje u nogama mogu uzrokovati i nedostatak magnezija, proširene vene, dijabetes, problemi sa štitnjačom pa i Parkinsonova bolest.
Sindrom nemirnih nogu i depresija
Ovaj neugodan osjećaj grčenja i peckanja u nogama, ostavlja trajne posljedice na zdravlje. Gotovo 40 posto pacijenata koji pate od ovog sindroma opisuje simptome jednake kao i depresija. Međutim, on uzrokuje probleme sa spavanjem što pak zaista može rezultirati depresijom, potvrdila je američka studija na 56.000 žena. Rizik je veći dva do četiri puta.
Kod djece se simptomi nemirnih nogu češće pojavljuju po danu zbog čega ih se lako može zamijeniti s ADHD-om, upozoravaju stručnjaci.
Opasan za muškarca, uzrokuje erektilnu disfunkciju
Muškarci koji imaju problema sa sindromom nemirnih nogu češće pate od erektilne disfunkcije nego zdravi pripadnici jačeg spola. Rizik od impotencije kod njih je gotovo 50 posto veći, potvrdili su znanstvenici s Harvarda koji su proučavali 11.000 muškaraca. Također, oni koji su kroz mjeseca dana iskusili 14 napadaja imali su 68 posto veću vjerojatnost od erektilne disfunkcije nego drugi ljudi, piše WebMD.
Kako ublažiti simptome
- Topla kupka prije spavanja opustit će mišiće, a ako dodate i nekoliko kapi eteričnog ulja, npr. lavande, lakše ćete i zaspati. Također, pomaže i masaža stopala i listova te korištenje hladnih obloga.
- Umjereno vježbanje tijekom dana ublažit će simptome sindroma nemirnih nogu. Ne preporučuje se vježbati navečer i držati se intenzivnog treninga jer će to samo pojačati trzanje.
- Alkohol, cigarete i kofein najbolje je izbjegavati jer pogoršavaju simptome.
- Preporučuju se vježbati jogu ili meditirati jer to smiruje, a samim time i smanjuje osjećaj peckanja i trzanja u nogama. Jogom se isteže tijelo, opuštaju mišići i regulira disanje.
- Neuredan ciklus spavanja i odlazak u krevet u različito vrijeme uzrokuju umor,a time i pogoršavaju sindrom nemirnih nogu. Upravo zbog toga preporučuje se poboljšati kvalitetu sna i držati se osnovnog pravila, spavati najmanje osam sati na dan.
- U ublažavanju simptoma pomažu i tablete protiv bolova, ali se prije uzimanja preporučuje savjetovati s liječnikom.