Intucija, predosjećaj, instinkt ili šesto čulo znanstveno je neizmjerljiva, ali ipak je ima svatko, slažu se stručnjaci. S njom se rađamo, a kao djeca se po njoj i ravnamo jer nemamo dovoljno iskustva kako bi odvagali dobre i loše strane. Naš mozak je programiran da brzo odlučuje i to najčešće na temelju nepotpunih informacija i bez puno logike. Djeca postupaju prema instinktima u situacijama u kojima se npr. prijatelji okome jedni na druge zbog lopte. Neka pobjegnu, neka se potuku, a neka stoje po strani. U odrasloj dobi, unatoč iskustvu i činjenicama koje nam mozak sugerira, u stresnim situacijama reagiramo jednako i jednako brzo. Jer slušamo svoj unutrašnji osjećaj i nemamo puno vremena. Gerd Gigerenzer, autor knjige “Predosjećaj: Inteligencija podsvjesnog”, kaže da se na intuiciju možemo osloniti kao i na znanstveno utemeljene činjenice.
- Često se ne usudimo postupati prema predosjećaju, jer ga ne znamo objasniti. No ne treba se bojati jer je uvijek u pravu. Strah nas tako tjera od opasnih situacija, a ljubav vodi povezivanju s ljudima. I uvijek su u pravu - tvrdi Gigerenzer.
PRIHVAĆANJE PREDOSJEĆAJA JE NAČIN UPOZNAVANJA
Udaj se za ovog čovjeka, nemoj ući u taj avion - poruke su koje nam šalje unutrašnji glas. Obično se javljaju u neočekivanim trenucima, iznenada. No ljudi su skloni blokiranju tih poruka zbog pretrpanosti obavezama i ubrzanog života. Ipak, one se javljaju same od sebe. Shvatite li da ste bili u pravu ili ste imali predosjećaj za nešto, jednostavno to prihvatite. To nije ništa loše, a to je ujedno i način da sebe upoznate bolje.
SVIĐA VAM SE LOŠIJI POSAO...
Dvoumite li se između dva posla od kojih jedan pruža bolje uvjete, a vama se sviđa drugi iako je udaljeniji i slabije plaćen, slušajte predosjećaj, kaže Gigerenzer. Pošto se već u startu dobro osjećate zbog drugog posla, više ćete se i truditi pa i napredovati. Na duge staze je bolji
>>> Intuicija je ljudski mehanizam za preživljavanje. Govori nam od čega da bježimo i što je dobro za nas, kaže prof. neurologije Antoine Bechara.