Zanima vas ova tema? Pročitajte onda io ovaj članak: Parfem treba birati po osjećaju, ali nekima ne paše zbog jačine
Ako želite uživati u mirisu svog doma i osjećati se kao da šetate poljem cvjetova kamilice u sjevernoj Italiji, raznorazni sprejevi puni kemikalija koji se mogu kupiti u trgovini neće vas odvesti tamo.
Da biste dobili prirodni miris proljetnog povjetarca, puno je mudrije da samo pomiješate mirise i tako dođete do mirisne note koje vam odgovara.
Polja lavande
Dakle, da biste 'preselili' na polja lavande u Provansi nije potrebno otići tamo. Dovoljno je unijeti u kuću miris cvjetova koji baš neodoljivo podsjeća na proljeće, čak i samo tako da osušene cvjetove stavite u zdjelicu na stolu. Kad osjetite da se miris povlači, samo malo promiješajte cvjetove i preokrenite ih.
POGLEDAJTE VIDEO: Ljekovite prednosti lavande
Ormari i ručne torbe
Male vrećice s lavandom možete staviti u sve ormare, pa čak i u svoju ručnu torbicu, pa će se miris proširiti prostorom gdje god ju otvorite. Tanjurić sa suhim cvijećem dobro će doći i u kupaonici, na primjer.
Miris sorbeta iz djetinjstva
Mnogi su u djetinjstvu kušali sorbet, u kojem često prevladavaju mirisi citrusa, pomiješani sa lubenicom, dinjom i drugim ljetnim voćem. Zato bi vas već i svijeća s mirisom limuna mogla podsjetiti na taj užitak, no možete ju izraditi i sami. Otopite malo voska i dodajte naribanu koricu limuna, a po želji i nekoliko kapi eteričnog ulja limuna, izlijte u kalup za svijeću i dodajte fitilj, pa ćete uživati kad ju zapalite.
Korica limuna na štednjaku
No miris limuna u prostoru možete dobiti i tako da koru voća koje ste potrošili stavite u lončić s malo vode i držite pored štednjaka. Kad završite s kuhanjem obroka, na toplu ploču postavite lončić dok se ne ohladi.
Ulje limuna možete dodati i u svoj omiljeni piling za tijelo, prenosi portal Aromatherapy.
Sredstvo za čišćenje
Ulje limuna možete također dodati u domaća sredstva za čišćenje, jednako kao i ulje lavande. Dovoljno je pomiješati alkoholni ocat i vodu i tome dodati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Time možete prebrisati površine u kuhinji ili kupaonici, na primjer.
Ljekovita bočica mirisa
Želite li uživati u mirisu ljekovitog bilja, napravite potpuri u staklenci, koju možete prenijeti u bilo koju prostoriju u stanu. Pomiješajte, na primjer, malo suhog lišća kadulje, ružmarina, metvice i drugih biljaka po želji, pa u staklenku dodajte destilirane vode i ostavite na mjestu gdje neće smetati.
Cvjetna vodica
No ne mora to biti samo ljekovito bilje - malo toga miriše tako lijepo kao proljetni jorgovani. Jednostavno skinite šaku cvjetova sa grančice i stavite u bočicu sa destiliranom vodom. Kad cvijeće izgubi miris, tu vodu možete procijediti, pa koristiti u bočici s raspršivačem, za osvježavanje tkanine, na primjer.
Svijeće domaće izrade
Izrada svijeća relativno je jednostavna - otopite malo pčelinjeg voska i u njega dodajte mirise ili dodatke koji vam se sviđaju. Tako suho ljekovito bilje možete dodati u pčelinji vosak, ili ga možete obogatiti s nekoliko kapi ulja limuna ili limunske trave.
Želite li malo bogatiji, a opet lagani miris koji će se probijati kroz citrusne note, vosku za svijeću možete dodati i malo kokosovog ulja.
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda io ovaj članak: Mirisi izazivaju bol i prvi su simptomi nekih tegoba
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: