Postoji mnogo sredstava za čišćenje nehrđajućeg čelika i metoda čišćenja bez komercijalnih proizvoda, ali ne daju svi iste rezultate.
POGLEDAJTE VIDEO: Četka za WC hit TikToka
Savjeti za čišćenje nehrđajućeg čelika
Bez obzira koju metodu koristite za čišćenje uređaja od nehrđajućeg čelika, dva važna savjeta će vam pomoći da postignete najbolje rezultate. Površine od nehrđajućeg čelika čistite krpom od mikrovlakana, a drugi je savjet da ne ostavljate da se sredstva za čišćenje osuše na površini. Prednost je krpice od mikrovlakana u tome što ne ostavljaju tragove ni dlačice po površini, a mogu se prati i ponovo koristiti za razliku od jednokratnih papirnatih ručnika, piše DrivenByDecor.
1. Sredstva za čišćenje kupljena u trgovini
U trgovini možete kupiti više sredstava za čišćenje, a koristite ih u skladu s uputama na pakiranju. Najbolje djeluju kada ih nanesete krpom od mikrovlakana ili prskate po uređaju. Nakon što ste očistili sve pruge i mrlje, uzmite čistu krpu od mikrovlakana za poliranje nehrđajućeg čelika i trljajte dok ne zablista!
2. Bijeli ocat
Ako želite koristiti prirodno sredstvo za čišćenje koje vjerojatno već imate u kuhinji, isprobajte bijeli ocat. Stavite ga u bočicu s raspršivačem i poprskajte po hladnjaku, istrljajte krpom od mikrovlakana i osušite čistom krpom od mikrovlakana. Ova metoda zahtijeva malo više truda, ali vrlo je učinkovita.
3. Sredstvo za pranje suđa
Želite li znati kako očistiti uređaje od nehrđajućeg čelika na još jedan super jednostavan način? Koristite blagi deterdžent za suđe razrijeđen u malo vode. Ova je metoda posebno dobra za čišćenje masnih mrlja ili otisaka prstiju. Kao i kod drugih metoda, isperite sve ostatke sapuna i osušite te ispolirajte krpom od mikrovlakana. Ova metoda čišćenja na bazi vode neće vam dati najbolje rezultate ako imate tvrdu vodu jer može ostaviti mrlje i tragove, pa upotrijebite drugu metodu ili koristite destiliranu vodu umjesto vode iz slavine.
4. WD-40
Osim što pomaže u nizu popravaka u kućanstvu, sprej WD - 40 pomaže i u čišćenju. Uređaji od nehrđajućeg čelika nakon tretmana tim proizvodom ostaju blistavi i čisti, no jedini nedostatak je neugodan miris sredstva. Također, zapaljiv je pa biste svakako trebali biti oprezni i ne koristiti ga u blizini otvorenog plamena.
5. Mješavina mineralnih ulja
Najprije operite površinu uređaja. Za to možete koristiti i tekuća sredstva za čišćenje, samo pripazite da ne sadrže izbjeljivač. Osušite površinu, a potom krpom nanesite mješavinu mineralnih ulja i ispolirajte. Za to možete koristiti i maslinovo ulje. Obična mineralna ulja možete pronaći u većini trgovina mješovitom robom i drogerijama. Ova kombinacija u dva koraka djeluje prekrasno i nema gotovo nikakvog mirisa.
Što ne koristiti na svojim uređajima od nehrđajućeg čelika
Važno je znati kako očistiti uređaje od nehrđajućeg čelika, a još je važnije znati što nikako ne biste smjeli koristiti. Neka sredstva za čišćenje mogu oštetiti završne slojeve od nehrđajućeg čelika. Primjerice, svi proizvodi koji sadrže abrazivne čestice ili su slični finom brusnom papiru mogu oštetiti površine od nehrđajućeg čelika. Bilo koji drugi abrazivni jastučići, abrazivne spužve, praškovi za ribanje i čelična vuna također su na popisu onih koje treba izbjegavati.
Također, an nehrđajućem čeliku ne biste trebali koristiti izbjeljivač ili druge proizvode koji sadrže klor, kao ni sredstva za čišćenje na bazi amonijaka, uključujući većinu sredstava za čišćenje stakla.