Većina kućnih požara krene iz kuhinje, pokazuju i hrvatske i inozemne statistike. Požari masti najčešći su kuhinjski požari u Hrvatskoj, pa je važno jelo ne ostavljati bez nadzora. Preporuča se i redovito mijenjati ulje za prženje jer je starije lakše zapaljivo. Mokro meso ne smijete stavljati na njega jer tad počne prskati mast, što povećava opasnost od požara. U kuhinji također ne treba preopterećivati utičnice. Dobro je izbjegavati produžne kabele i dvostruke adaptere (T - utičnice). A kuhinjske nape danas uvelike služe kao zaštita od para, ali i od požara. No njihove filtre treba redovito mijenjati, prema propisima proizvođača, jer nakupljena mast u njima također može prouzročiti požar. Prilikom kuhanja zbog sigurnosti izbjegavajte široke rukave te radije odaberite uže majice i kratke rukave.
NIŠTA UZ ŠTEDNJAK
Električna kuhala, uređaje za kavu i sl. držite barem pola metra od štednjaka, a iznad ništa osim nape. U slučaju požara držite se poda i izađite.
PLAN BIJEGA NUŽAN
Napravite plan bijega, posebno ako imate sigurnosna vrata koja vas mogu zaključati. Broj vatrogasaca i Hitne pomoći (93 i 94) držite kraj telefona.
CURENJE PLINA
Osjetite li plin u kući, stvorite propuh, ništa ne palite, evakuirajte ukućane i nazovite vatrogasce. Bukne li požar u kući, iznesite plinsku bocu iz nje.
UPUTE O GAŠENJU
Aparat za gašenje požara je neophodan. Upute o korištenju su na njemu i treba ih se pridržavati. Poželjno je i nabaviti knjižicu o zaštiti od požara.